Yazılı Fetva

Saliha ismi sürekli ağlayan bebeğime ağır gelmiş olabilir mi?

1265
25.01.2024

Hocam kızımın adı Saliha ve hep ağlıyor neredeyse, tıbben bir hastalığı yok ve iki yaşında. Korunma duaları okuyorum ve dikkat etmeye çalışıyorum birçok hususa ama düzelmiyor. Bu duruma halk arasında “ismi ağır geldi” diye bir tabir kullanıyorlar. Bunun dinimizde yeri var mı? Kıymetli hocam, ne tavsiye edersiniz?

Saliha güzel bir isimdir.

Bu isim, iki yaşında çocuğa ne ağır gelir ne de az gelir; adı üstünde, bebek!

O yaştaki çocuklarda benzer şeyler görülebilir. Ev tipiniz, yaşam tarzınız, yavrumuzun doktorların tespit edemediği muhtemel bir sıkıntısı, kızımızın zekâ ve benzeri olağan üstü denebilecek farklılıkları… Veya keşfedemediğimiz bir sorun vardır.
Zannederim sizin bakışınız ve değerlendirmenizdeki mükemmeliyetçilikte bir ağır gelme vardır. Yavrunuzun bakımını doktorun tavsiye ettiği şekilde yapıyorsanız rahat olun, ağlamasını bile zevkle dinlemeye çalışın. Bırakın zaman, çocuğu eğitsin, ağlamaktan bile eğitim alsın çocuk. Hayat bu, böyle geldi böyle gidecek. Yeter ki yavrumuz sonunda ağlayanlardan olmasın, şimdi istediği kadar ağlasın. Allah yardımcınız olsun.

Dilerim yavrunuz saliha kullardan olur da size, babasına, hepimize şefaat edenlerden olur. Siz ve ümmetimiz hayrını görür. Âmin.

Nureddin Yıldız