Yazılı Fetva

Şifresi olmayan kablosuz ağa bağlanmak neden kul hakkı değil?

12252
07.07.2011

'Komşunun kablosuz ağında şifre yoksa bu ağı kullanmak caizdir, uygundur' demişsiniz. Ama bu benim aklıma yatmadı. Çünkü;
1- Ya komşu internetine şifre koymayı bilmiyor ama kullanılmasından rahatsız oluyorsa? Ya da şifre koyduruncaya kadar internetleri kullanıldıysa?
2- Sonuçta internet bağlantısını bir kurumdan belli bir ücret karşılığı alıyoruz. Bir bağlantı yaptırıp aynı bağlantıyı ortak kullanmak ya da komşunun şifresiz internetini kullanmakla internetin alındığı kurumun hakkına girilmez mi?

Bir değerin korunması mümkünken hatta onu korumaya yönelik telkinler varken korumamak bir tür serbest bırakmaktır. Dolayısıyla onu kullanan biri hırsız hükmünde olmaz. İnternet kullanıp da şifre koymayı bilmemek diye bir iddia inandırıcı olmaz. Elbette meselenin ahlâkî boyutu da vardır. En azından bir nezaketsizliktir. Telekom açısından ise eğer bir ev internetinin de bu şekilde kullanılmasını yasaklayan bir hak talebi arayışı varsa elbette hak devreye girer. Israrlı bir takibin yapılmadığını görüyoruz.

Nureddin Yıldız