Yazılı Fetva

Sokak eylemlerinde veya toplantılarda kelime-i tevhid flamasının kullanılması caiz midir?

537
27.01.2024

Hocam sokak eylemlerinde veya salon toplantılarında kelime-i tevhid flaması kullanılıyor. Bu bizim kutsalımız. Böyle sokak eylemlerinde kelimeyi tevhidin bayrak veya benzeri slogan malzemesi gibi kullanılmasını caiz görür müsünüz?

Müslüman olarak bizim kelime-i tevhidin kutsallığı üzerine söyleyebileceğimiz hangi sözümüz olabilir? O kutsallığı ne ile ölçebiliriz, değerlendirebiliriz? İçimizdeki iman ve teslimiyet heyecanını onun kadar başka ne yansıtabilir?

Bu soruları konuşmaya bile hacet yoktur.

Şunu da bilmemizde fayda vardır:
Kurdurulduğu günden beri Suudi Arabistan devlet olarak bayrağını kelime-i tevhid şeklinde belirlemiş bulunuyor. Bayrak direklerinde, devlet dairelerinde, futbol maçlarında, şarkı konserlerinde kadınlar erkekler herkesin elinde kelime-i tevhidi yeşil bir zemin üzerinde nakşedilmiş olarak görürüz. Devlet olarak kurdurulduğu günden bu yana bu bayrak bir anlam ifade etmiş midir? Suudi gençlerinin statlarda, konserlerde o bayrağı müstehcen denebilecek şekilde kullanmaları bir hayır getirmiş olabilir mi?

Bunu bir örnek olarak iyi düşünelim.

Mukaddes tuttuğumuz en yüksek seviyedeki değerimizi bayrak olarak değil kimlik olarak bulundurmak zorundayız. Salonlarda, sokaklarda polisin müdahale edeceği ortamlarda en yüksek mukaddesimizi kullanmamalıyız, bunu kullanmayı çok basit düşünmek, en pahalıyı en ucuza tüketmek olarak görmeliyiz derim.

Nureddin Yıldız