Yazılı Fetva

Sorumsuz Babaya Karşı Sorumluluk Nedir?

15890
01.02.2011

Ben 1 yaşında annesi babası ayrılmış ve hiç baba sevgisi, yardımı görmemiş bir gencim. Babamı 12 yaşında gördüm. 1 yıl beraber kaldık ve yanından ayrıldım. Aramızda kan bağı harici hiçbir bağ yok. Sadece yılda bir telefonda görüşürüz. Ben onu sevmem o da beni sevmez. Bugüne kadar hiç emeği olmadı bana, olmaz da. Ne yapmam lazım hocam? Vebali nedir, sorumluluğum var mı?

Şu yaşadığımız dünya olduğu gibi imtihandır. Siz de bu imtihanın bir çeşidini yaşıyorsunuz. Sabreder ve iyi olmaya çalışırsanız büyük bir ecir sizi bekliyor haberiniz olsun. Allah Teala ayağınızı kaydırmasın.
Babanızın ve annenizin size babalık veya annelik yapmamış olması onların sorunudur. Çünkü sizin evlatlık yapmanız kadar onların da babalık yapmaları görevleri idi. Onlar kendi imtihanlarını siz kendi imtihanınızı yaşıyorsunuz. Sizin üzerinize düşen en önemli görev, geçmişteki hatalarından ötürü onları yok saymamanızdır. Siz bir şey olmamış gibi davranmaya çalışın. Asla, böyle böyle yaptınız gibi şeyler yüzlerine söylemeyin. Hastalanırlarsa ilgilenin, para isterlerse vermeye çalışın. Aralarındaki tartışmaya kesinlikle karışmayın. Çevrenize onların size yaptıklarını anlatarak onları kötü duruma düşürmeyin. Çok iyi bilin ki, namaz kılıyor gibi sevap kazanmaktasınız. Sevap makinenizi bozmayın. Bırakın çalışsın dursun. Sonunda kazanacaksınız. Allah yardımcınız olsun.

Nureddin Yıldız