Yazılı Fetva

Taklit parfüm satışı yapmak caiz midir?

5965
01.10.2015

Ben, piyasada ismi açık parfüm ya da dolum parfüm olarak bilinen parfüm satış işini yapmak istiyorum. İşin konusu, dünyada ve Türkiye’de tanınmış markaların kokularının imitasyon yani taklit olarak yapılmış esans kokularını esans firmalarından toptan satın alarak, adıma kayıtlı, tescili bir markayla açtığım dükkânda, kendi markamın olduğu şişe ve ambalajda o tanınmış markalardan çok daha ucuz fiyata satmak.
İşleyiş ise şöyle: Dükkânıma gelen müşteriye dünyaca tanınmış markalardan hangisini istediğini sorup istediği o markanın bende olan taklit kokusunu, “üzerinde benim markamın olduğu şişede” satıyorum. Müşterim sattığım bu parfümün dünyaca ünlü o markanın orijinali olmadığını, taklit olduğunu biliyor.
Sormak istediğim iki husus var:
1- Parfümde alkol içeriği olduğu için bunu kullanmam ve buna bağlı olarak satmam caiz mi?
2- Taklidini sattığım kokuların markalarının sahiplerinin hakkına girmiş oluyor muyum, ya da bu taklit kokuyu yapmış olan esans firmasından bunu satın alarak kul hakkına girmiş olmasına yardımcı ve aracı oluyor muyum? Ve buna bağlı olarak markanın taklit kokusunu müşterime sattığım için müşterimin de bu günaha girmesine vesile oluyor muyum? Yani özetle bu taklit kokuları alıp kendi markamın üstünde olduğu şişede satmam caiz mi?
Not: Taklidini sattığımız kokuların markaları o koku formüllerini ve karışım oranını yani o koku ahengini yakalamak için ve markalarının tanıtımı için reklam, zaman, emek ve para harcamaktadırlar. Benim toptan alım yaptığım koku, esans firmaları sadece taklit etmek için çaba, emek ve para harcamaktadırlar.

Alkollü parfüm için içilen alkol gibi haram demiyoruz ama kullanılmasını kerih görüyoruz.
Satışı ilgili konuda ise meri yasalara göre yaptığınız suç ise bu satış da fıkhen sakıncalı demektir. Yasalar açısından sakınca olmayacak bir konumda bulunuyorsanız sakınca olmaz. Yine de siz daha saygın bir iş bulun kendinize.

Nureddin Yıldız