Yazılı Fetva

Tecavüz eden kişinin tevbesi

45348
20.04.2011

Selamünaleyküm. Hocam tövbe bahsi ile ilgili bir kardeşimizin size bana aktardığı bi düşüncesini size sormak istedim. Arkadaş diyor ki bir çocuğuna tecavüz eden insan hatasından dolayı ne kadar pişman olursa olsun Allah onu affeder mi çünkü o kadın ölene kadar hep bu düşünceyle bu psikoloji ile yaşayacak ve nereye gitse bu olay onunla birlikte onun kafasında derin izler bırakacak. Bu kişi tövbe ederse nasıl af olunacak bunu içime sindiremiyorum dedi. Bende helalleşmediği sürece kul hakkı sebebiyle ahiretinin sıkıntılı olacağını söyledim. Bu olayla ilgili bi açıklama yapar mısınız?

Selamünaleyküm.
Evet, böyle bir cinayet ağırdır, vahimdir ama öldürmekten de ağır değildir. Şu hususları bilmeliyiz:
a- Allah'ın mülkünde Allah konuşur, kul dinler. Bize göre affolsa ne olur affolmasa ne olur? Cennet/cehennem kimin?
b- Allah Teâlâ'nın affetmediği hiçbir günah yoktur. Yeter ki kul, tevbe etsin, tevbesinde samimi olsun. Bu HİÇ BİR ifadesini tekrar vurguluyorum. Bize göre değerlendirmeler tehlikeye götürebilir, dikkatli olalım. Bu şahsın cinayetini ağır görüyoruz.
c- Zina ve taciz! Korkunç bir suç ağıdır bunlar. Tevbe de o denlimi büyük olursa o zaman Allah, Ğafûr ve Rahîm'dir, deriz. Hiçbir suç, o büyük Rahmet'i geçemez. Ama nasıl, onu sadece Allah bilir. Hele o kul, bir seller gibi yaşlar akıtsın bakalım
d- İslam devletinde ise tecavüzün, idam cezasına varıncaya kadar ağır yaptırımları vardır.

Nureddin Yıldız