Yazılı Fetva

Tesettürü anlamak ve kabul etmekte zorluk yaşayan biri olarak ne yapmalıyım?

646
01.03.2024

Hocam ben sekizinci sınıfta kapanmıştım, şu an on ikinci sınıfa gidiyorum. Kapanalı dört yıl oldu. Hayatımda hiç Kur’an’ın Türkçesini okumamıştım ve tesettür ayetinin varlığından haberim bile yoktu. Kadınların neden kapandığını da bilmiyordum. Ablam kapalıydı ve onun kıyafetleri daha güzeldi ben de onun kıyafetlerini giymek için kapanmaya karar verdim. Ailem de fırsat bu fırsat sonra istemez diye düşündüler ve tamam kapan sonra ablanın kıyafetlerini giyersin dediler. Allah ayet göndermiş bu yüzden tesettür var demediler. Bir süre sonra takmak istemedim, çok rahatsız etmeye başladı ve boğazım sıkılıyor gibi hissettim. Allah neden saçımızı kapatmamızı istiyor diye düşündüm. Hocaları dinledim ama bir tutam saç görünüyor diye günah yazılmasına bir anlam veremedim. Ayrıca erkeklerin bu kadar rahat ve özgür olması da canımı sıkmıştı ki hâlâ sıkıyor. Her ibadetimi yaparım ama kapalı olmak istemiyorum. Dışarıya da bu yüzden çıkmıyorum. Kapandıktan iki sene sonra anneme söyledim o da babama söyledi. Babam da kafanızı kırdırtmayın bana dedi. Kalbimi çok kırdı. Bir daha bu konuyu açmadım ama aradan iki sene geçti ve fikrim değişmedi. Bir türlü tesettürün mantığını anlamıyorum. Kendimi birine beğendirmek için değil ama daha iyi hissetmek için istiyorum. Ne yapmalıyım?

Allah'a kul olmak, nefse ağır gelen bir imtihana hazır yaşamak demektir. Şeytan, Allah'ın kulu olmaya çalışan her mü'min erkek ve kadının içinde bulunduğu hayat üzerinden kıyaslar yaptırarak yıpratmaya çalışır. Neticede moralsiz, keyifsiz ve her gün biraz daha gergin mü'minlerdir hedefi. 

Sizin de ifade ettiğiniz gibi Rabbimiz mü'min kadınlara tesettürü emretmiş, mü'min erkeklere de kadınların tesettür imtihanı gibi onların zorlanacağı başka konular üzerinden imtihan etmektedir. Her cins kendi yaratılmış olduğu fıtrat, duygusallık ve anlayış üzerinden sınanmaktadır. Size ağır gelen bir emir bir başkasını zorlamazken onu da zorlayan bir başka konu olacaktır. Siz bugün tesettür üzerinden zorlandığınızı ifade ediyorsunuz bir başka mümin Rabbimizin başka bir emri olan mesela namaz üzerinden zorlanmaktadır.

Her zorlandığımız konuda Rabbimize sığınmaya, daha iyi kul olmak için adımlar atmaya ihtiyacımız vardır. Kendi kendimize hak vererek yol aldığımızda haklı olmuş olmuyoruz. İrademizi Hakka, doğruya göre yönlendirdiğinizde ise kalp rahatlığı ile yaşıyoruz.

Tesettür konusu şu an sizin imtihanınız. Buna sabretmeniz, nefsinizle mücadele etmeniz, Rabbinizden yardım istemeniz bir sonraki imtihanınızla karşılaştığınızda sizi daha güçlü bir irade sahibi haline getirecektir. 

Sabredin,

Çevrenizi sizin kıyafetinizi benimseyenlerden oluşan bir çevre ile değiştirin,

Başınızdakine takılı kalıp da kilitlenmeyin. Sürekli kendinizi geliştirin. Boşta kalmayın Kur'an Kerim okuyun, ilmihal öğrenin. Sohbet meclislerine katılın. 

En çok da iradenizi gösterin. 

H. B.