Yazılı Fetva

Tevbe edenlerin günahları affedilirse, mağdur olanların hakları ne olacak?

2155
11.02.2024

Hocam aklımı kurcalayan bir konu var size danışmak istiyorum. Bazen bize zulmetmiş birinin bu dünyada da acı çekmesini içten içe istiyoruz sanırım bu içimizdeki adalet duygusunu besliyor. O kişi bize onlarca şey yapmışken belki hiç acı çekmeden tevbe ederse tertemiz olacak. Peki, bize yaptıkları ne olacak hocam? Ahirette onların hesabı sorulacak mı yoksa gerçekten hiç olmamış gibi mi olacak? Affedici olmak gerekir mümin bir kul bunu yapar elbette ancak örneğin biri çocukluğumuz boyunca taciz etti bizi ve af diledi Allah’tan. Tevbesi kabul olursa ve tertemiz olursa bize yapılanlar ne olacak hocam? Allah’ın adalet terazisi kusursuzdur mutlaka bir cevabı vardır ben göremedim sanırım. 

Şunu kesin bir kural olarak bilmeliyiz: 

  1. Bir kul günah işlediğinde Allah’a karşı hata etmiş olur. Tevbe ederse ve tevbenin içini doldurursa Allah onu affeder. Tertemiz olur ve öyle dirilir. Bunda şüphemiz yoktur.
  2. Kulun işlediği günahın başka bir kulla bağlantısı varsa yani KUL HAKKI söz konusu ise hiçbir tevbe çeşidi o kul hakkını silmez. Allah Teâlâ, kendisine karşı işlenen suçları affediyor, kulun kula karşı hakkını silmiyor. Şehit bile olsa kul, durum budur. Tek çare de suç işleyen kulun hakkını ihlal ettiği kul ile helalleşmesi veya kıyamet günü yüzleşmesidir. Başka bir çare yoktur. Bu kural kesindir ve asla esnek değildir.
Nureddin Yıldız