Yazılı Fetva

Ticarette Anlaşmadan Sonra Vade Farkı Eklemek Caiz mi?

5496
03.10.2014

Vade farkı katılarak örneğin bugün kilosu 50 kuruştan 1 ton arpanın fiyatı 500 TL olacak. Eğer bir kişi buna kalkıp da 10 kuruşluk bi vade farkı ekleyip 1 ay sonra malı verdiği kişiden 600 TL'nin tahsilini istese haram/faiz olur mu? Eğer faiz değilse bunu faizden ayıran nedir?

Selamünaleyküm. Bir alışverişin kararlaştırılmasına AKİT denir. Örneğini verdiğiniz konuda alım satımla ilgili bir akit yapılacak demektir. Alım satımın helal olması için akit bittiğinde tek fiyat üzerinden ittifak sağlanmış olmalıdır. Bir ton buğday mesela bin lira olacak denmelidir. Akit bitmeden önceki pazarlık esnasında, hemen ödeneceği kabul edildiği için bin lira denmiştir veya iki ay geç ödeneceği için sekiz yüz iken bin denmiştir, bu önemli değildir. Önemli olan akit yapılırken rakamın belli ve tek rakam olmasıdır.
Burada karıştırılan ve sıkıntı olan durum şudur.
Alışverişte bir rakam üzerinden anlaşılıyor. Ödeme de mesela bir ay sonra yapılacaktır. Ödeme zamanı geldiğinde ise alıcı ödeme yapamayacağını söylüyor. Bunun üzerine de akit esansında anlaşılan rakama ilave yapılıyor. Mesela bin iken rakam bin yüz şeklinde yeniden sözleşiliyor. Bu durum isterse ilk akit zamanında ‘gecikme olursa şu kadar fark olacak’ şeklinde bir madde konarak isterse de o gecikme anında yeni bir rakam konarak olsun. Her iki durumda da ilk akit anındaki rakam değiştirildiği için bu taksit farkı faiz olmaktadır. Bu da caiz değildir.

Nureddin Yıldız