Yazılı Fetva

Ümmet bilinci olmayan Müslümandan uzak durmak gerekir mi?

1097
27.03.2023

Hocam sorum “ümmet içinde bölücülük” ile alakalı.
Eğer karşımdaki kişi Müslümanca olmayan ve ciddi şekilde ümmeti bölen şeyler yapıyorsa ve destekliyorsa (milliyetçilik/siyasi veya batı dünyası tarafından Müslümanlara karşı yapılan propagandalara kanmışsa) benim o kişiye karşı duruşum nasıl olmalıdır?
Bahsettiğim kişi Hristiyan bir toplumda yaşayan, “kültürel Müslüman” dediğimiz İslam’ı kültür gibi yaşayan bir akraba çevresi olan, beş vakit namazını kılmaya çalışan ama camiye gitmekten pek haz duymayan ve çok kısıtlı bir şekilde İslami bilgiye sahip olan Müslüman biridir.
Ümmeti bölenlerden olmaktan çok korkuyorum ve ümmeti bölmeye çalışan güçleri sevindirmek istemiyorum. Karşımdaki Müslüman böyle bir hassasiyet taşımıyorsa ve kendi yoluna devam ediyorsa uzak durmak ümmet içinde bölücülüğe girer mi?

İyi mümin olmak birinci işimizdir. Kötü insandan uzak durmak ikinci işimizdir. Faydası olacak ve bizi yıpratmayacak bir tebliğ yani iyiliği ulaştırma vazifesi üçüncü işimizdir. Neyin iyilik getireceği neyin de kötülük getireceğini dengeleyerek iş yapmak dördüncü işimizdir. Kendimizi ümmetimizin bir ferdi, ümmetimizi de kendimiz gibi bilmemiz de temel hakikattir.

Nureddin Yıldız