Yazılı Fetva

Ümmetin çocukları için ne yapabiliriz?

1268
23.03.2022

Hocam ben psikoloji bölümü mezunuyum. Bazı arkadaşlarla ümmetin çocukları ve gençleri için projeler üretmeyi düşünüyoruz. Mümin karakterlerin sahibi insanlar olarak yetişmeleri için bir şeyler yapmak istiyoruz. Sizce hangi alanlarda yoğunlaşmalı ve çalışmalıyız, yöntemimiz hakkında da fikir verebilir misiniz?

İyi bir bölüm mezunu olmuşsunuz. Size şunları tavsiye edebilirim:
Önce imanınızı dipdiri tutacak bir yöntem ve sabır geliştirmelisiniz. Ümmetin çocuklarını gaye ediniyorsanız siz de o çocuklardan birisiniz. Mum gibi ışık verirken eriyip gitmemek için planlar yapmalısınız. Çevre ve meslek sizi eritmesin. Önceliğiniz bunu yapın.
Mesleğinizde güçlü olmaya çalışın. Adınız itibarlı bir ad olsun. Bu da uzmanlaşmanız demektir. Psikolojinin de içinde bir yığın farklı uzmanlık alanları var, birine yoğunluk verin.
Hiçbir hayrı küçük görmeyin. Neyi yaparsanız yapın gayeniz Allah ve rızası ise o değerlidir. Az veya çok demeyin. Allah rızası deyin ve kalıcı iş deyin.
Özellikle dine ait hassas meselelerde elinizi taşın altına koyun ama haddinizi ve kapasitenizi bilerek yapın bunu. Bu da sıradan konularda rahat olmak hassas konularda ise işi ehline bırakmak olarak anlaşılabilir.

Elinizin, dilinizin, kalbinizin kaymaması için çok dua edin.
Allah yardımcınız olsun. Âmin.

Nureddin Yıldız