Yazılı Fetva

Üniversitede Kız-Erkek Karışık Ortamda Okumalı mıyım?

22012
18.12.2010

Ben üniversitede İngilizce hazırlık sınıfındayım. Sınıf ortamından bahsetmek istiyorum; Sınıfta ders anlatan bayan oldukça gayri ahlaki giyiniyor. Sınıf çok da ve kalabalık. Sınıfın yaklaşık 3'te 1'i erkek. Gerek ders dinlerken gerekse teneffüslerde bu rezilliği görmemek için gözü kapalı olmak gerekiyor. Hocam önümde iki yol var, bunlardan bir tanesi okula gitmeyip devamsızlık yapmak, İngilizceyi dışarıdan halletmek ve haziran ayında sınava giremeyip ağustos sınavına kalmak. İkincisi de, okula bu şekilde devam etmek. Bu konuda ne yapmalıyım sizce?

Önce bana, hangi dershaneye gidip İngilizce öğreneceksiniz de öyle bir yer olmayacak, onu söyleyebilir misiniz? Ne yazık ki kaçacak bir deliğimiz kalmamıştır.
Sonra da şunu söyleyeyim: Ben sizin yerinizde olsam kendimi, cephenin en önünde bir mücahid olarak görürdüm. Cepheden kaçmak yerine kendimi, mermilerden korumaya çalışırdım. Her dakikam cihad sevabı ile donanmış olurdu. Nefse esir düşmemek de bir cihad hatta en zirvede bir cihad değil mi? Gözünüzü, elinizi, mesajlarınızı koruyun, o salonlardan namaza gidin. Cemaate devam edin, Kur'an okuyun. Cemaatten ayrılmayın; salih bir arkadaş grubunuz muhakkak bulunsun. İyi bir ders halkasına katılın. Göreceksiniz, en üst mertebelerden yer kazanacaksınız inşaallah.
Allah Teala sizi muhafaza buyursun.

Nureddin Yıldız