Yazılı Fetva

Ürettiğim ürünlerden aile reisinden habersiz sadaka verebilir miyim?

503
04.11.2022

Hocam ben tarım ve hayvancılıkla geçinen bir ailede yaşıyorum. Bu hayvanlarla birebir ben ilgileniyorum, tarlada da aynı şekilde çok büyük emeğim var. Kendi çalıştığım, emek harcadığım ürünlerden yani süt, yoğurt ve sebzelerden sadaka vermek istiyorum. Ev halkının hepsinin buna razı olmadığını biliyorum ama. Özellikle işleri birlikte yürüttüğümüz kayınpederim razı değil. Bu durumda gizlice o mahsullerden sadaka verebilir miyim?

Aile reisinin sahibi olduğu bir işte çalışan aile bireyleri ÜCRET ALMAYI HAK EDEN İŞÇİLER olarak görülemezler. Böyle bir örf yoktur. “Hep beraber çalışıp yiyoruz, babamız da bizi idare ediyor” şeklinde anlaşılan bir örf vardır. Mal da aile reisinindir. Buna göre de sizin çalışmaktan kaynaklanan muayyen bir hakkınız yoktur o bahçelerde. İzin verilmeden zimmetinize aldığınız şey sizin için helal olmaz. Helal olmayandan da sadaka veremezsiniz. Bu konuyu şöyle veya böyle önlerine çıkarmanız durumunda da şeytan becerir eşinizle ülfetinizi zedeleyebilecek sonuçlara sevk eder sizi.

Siz bu sadaka verme niyet ve heyecanınızı içinizde taşımaya devam edin. Uygun bir fırsat bulduğunuzda onu eda edersiniz biiznillah.

Nureddin Yıldız