Yazılı Fetva

Vadeli ticaret yapan zekatını nasıl hesaplayacak?

1335
08.04.2024

Biz makina yedek parça ticareti yapıyoruz. Vadeli alıyoruz örneğin 90 gün. Vadeli satıyoruz örneğin 45-60 gün fakat kimse gününde ödeme yapmıyor. 120 günü aşan ödemeler de oluyor. Çek ile ödeme alıp Çek ile ödeme yapıyoruz bazı durumlarda. Dükkanda bir miktarda bazıları ödenmiş bazıları henüz vadesi gelmemiş stok olan mallar var. Şirketin 3 aracı var pazarlama için kullanıyor. Onun dışında dükkan kira. Bir evimiz ve bir arabamız sadece eve ait. Ben ticaretimizde vade işin içine girdiği için borç alacak dengesi de tutarsız olduğu için kafa karışıklığı yaşıyorum. Bazen kasada hiç para olmadığı da oluyor. Stoktaki malı da vadeli alıyorum. Hocam bana bir formül söyler misiniz nasıl hesaplamak gerekiyor?

 

Allah Teâlâ işinize bereket, kalbinize huzur versin.

Şöyle yapın:  

  • Kendinize bir zekât günü belirleyin. Bu gün kameri aylardan birinin günü olsun. Mesela Ramazan ayının dokuzu… gibi.
  • Her sene o gün geldiğinde; 
    a- Kasanızdaki, bankadaki, cebinizdeki nakitleri, altınları (altın tek başına olduğunda kendi gramı üzerinden hesaplanır, burada değerini para olarak ilave edebilirsiniz.) elinizdeki çekleri (günü ne olursa olsun) toplayın,

b- Dükkanınızda satılmak üzere bekleyen yedek parçaları fatura değeri üzerinden hesaplayın,

c- a ve b kalemlerini birleştirin. Bu birleşim sizin zekât hesabı yapılacak olan mal varlığınızdır.

d- SATMAK İÇİN BEKLETTİĞİNİZ arsa veya gayrimenkuller varsa onların da piyasa değerini c kalemine ilave edersiniz.

  • İkinci olarak da;
    a- Önünüze gelmiş ödenecek faturalar, kesilmiş çekler, bir yolla ortaya çıkmış borçlar varsa bunları hesaplayın.

b- Bu hesabı bir önceki toplamdan düşün. Geriye kalan değer yani elinizde borçlar düştükten sonraki net kalan 81 gram altın veya onun piyasa değeri kadar ediyorsa siz bu sene zekât vermeniz gerekir. Daha aşağı düştü ise zekât vermeniz gerekmez.

  • Zekât vermeniz gerekiyorsa eldeki net kalanın yüzde iki buçuğunu vereceksiniz. Onu hemen vermeniz gerekir ama elde nakit sıkıntısı varsa birkaç gün ertelemenizde sakınca olmaz.

 

Allah yardımcınız olsun. 

Nureddin Yıldız

FETVA ETİKETLERİ


zekat