Yazılı Fetva

Vefat eden abim ve babam için maddi olarak ne yapabiliriz?

723
25.12.2022

Hocam babam vefat edeli üç ay oldu. Arkasından günahlarının kefareti için sadaka çıkarmak gerekiyormuş. Bir de abim babamdan üç yıl evvel vefat etti. Vasiyetine, birikiminin dul ve yetimlere verilmesi gerektiğini yazmış. Annemin de, onun kendi emeğiyle kazandıkları olduğu için gönlü bir anda hepsini vermeye razı gelmedi. Onun birikiminden biraz parası ve kıyafetleri duruyor. Bunun için annemi ikna edemiyoruz, sizin kıymetli sözlerinize ihtiyacımız var. Babam ve abim için ne yapabilirim? Yaralı gönlümüze bir baba nasihati veriniz. Allah razı olsun.

Allah Teâlâ babanıza da ağabeyinize de rahmet etsin. Size de sabırlar versin. Âmin.

Ölenin arkasından bıraktığı mal varsa o miras olarak miras alacaklara dağıtılır. Buna göre şöyle yapılmalı:

Önce ölen ağabeyinizin bıraktığı mal vardı ise o mal eşi, çocukları, baba ve annesine verilmeli idi. Bunun da ne kadar olacağını size yakın bir müftülükten öğrenebilirsiniz.

Babanız vefat ettikten sonra ise babanızın bıraktığı mal anneniz ve çocukları arasında dağıtılır. Yengeniz ve yetimlere vasiyet bırakabilir. O vasiyet bıraktığı malın üçte birini aşmamalıdır. O üçte biri yengeniz ve yetimlere verin. Bunun dışında babanızın söz hakkı olmaz. Anneniz bu üçte biri salmalı gerisini de kendisi ve çocukları arasında bölüştürmelidir. Kime ne kadar verileceğini de en yakın müftülükten öğrenebilirsiniz.
Günahların keffareti için dağıtma ise ne buğday ne de başka bir şey olarak zorunlu değil, bu miras kadar da gerekli değil.

Nureddin Yıldız