Yazılı Fetva

Vücudum Abdest Tutmadığı İçin Nasıl Abdest Almalıyım?

5841
23.02.2014

Selamünaleyküm Nureddin hocam. 49 yaşındayım, 2007 yılından bu yana 10 tane ameliyat geçirdim, 5 tane organım yok, bir sürü hastalığım var ama Rabbime şükür, bugünüme hamd ediyorum. Önceleri çok asilik, isyankarlık yaptım ama şimdi inanın sizin Tv'de vaazlarınızı ve kitaplarınızı netten bakıyorum. Şeker hastalığım, kemik erimem ve astımım olduğu için dışarı pek çıkamıyorum. Rabbime şükür, ömür verdi, yine böyle idare ediyorum. Bugünümden Rabbim geri koymasın. Hocam, şunu anlatmak istiyorum  vücudum abdest tutmadığı için abdest alamıyor ve namaz kılamıyorum ancak ilaçlarımı kesersem o da riskli oluyor ama bu bayram namazını Rabbime şükür, nasip etti kıldım, çok sevindim hocam. Bu beni çok üzüyor ama ne yapmalıyım, bana bir büyüğüm olarak bir akıl verseniz.. Bir de ben Kur'an öğrenmek istiyorum ama camiye gidemiyorum, ayaklarım sorunlu. Acaba yardım etseniz de öğrensem, size duacı olsam.. Olsun, hiç bir şey olmasa da duanız benim için hazinelere değer..

Aleykümselam. Geçmiş olsun. Allah Teâlâ size sabırlar versin.Abdest almanız mümkün olmuyorsa abdest yerine teyemmüm alın. Teyemmüm kolaydır. Evinize bir kiremit parçası getirtin. Avuç içiniz kadar olması yeterlidir. Kiremit olmazsa tuğla da olur. Topraktan bir şey olması yeterlidir. Ona iki elinizi sürün. Sonra da yüzünüze güzelce sürün. Bir kere daha sürün kiremite. Sol elinizle sağ kolunuzu, sağ elinizle de sol kolunuzu sıvazlayın. Böylece teyemmüm yapmış olursunuz. O da abdest yerine geçer. Aynen abdest almış gibi olursunuz. Bütün ibadetleri yaparsınız. Bunu da yapmak zor geliyorsa teyemmüm de yapmayın, öylece namaz kılın. Ama namazı sakın bırakmayın. Zor geliyorsa sadece farzları kılın. Muhakkak namaz kılın. Namaz sizin umudunuzdur. Aman, ne olursunuz namazı en azından farzları bırakmayın. Siz, sevap makinesi gibi çalışıyorsunuz. Namaz olmazsa kendinizi yokuşa sürmüş olursunuz. Biraz gayret edin.
Kur'an meselesine gelince, öğrenene kadar dinlemeyi deneyin. Bol bol dinleyin. Dinlemek de okumak gibidir. Zamanla da biiznillah öğrenmeniz için bir çare bulunur.
Çok dua edin. Unutmayın; siz bu hâlinizle sevap makinesi gibisiniz. Melekler size sürekli sevap yazıyor. Bir de namaz kılarsanız tamamdır biiznillah göreyim sizi. Sadece farzlar bile olsa kaçırmayın ha!Bu kardeşinize de dualar edin.

Nureddin Yıldız