Yazılı Fetva

Yatak odası

39950
23.09.2011

Selamün aleyküm hocam. Soracağım soru belki sitede vardir ama hepsini tek tek okumam zaman alır ve ben durumumun farklı olduğunu düşünüyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. 2 yıllık evliyim ve bir çocuğum var. 1 yaşında. Çocuk doğduktan sonra eşim cinsel açıdan epey uzaklaştı. Ben bu noktada ona ilk başlarda biraz kızıyor ve zorluyordum. Benim de hislerim bu konuda baskın olduğu için beni anlaması gerektiğini söylemiştim. O beni anladığını söylüyor fakat uzak kalarak sanırım sadece ben ona anlayış gösteriyorum. Şimdi baskı yapmıyorum ama bu süre iyice açıldı. 1 ay giriyor araya. Bazen o kadar gergin oluyorum ki başka sebeplerden hakarete varan sözler bile söylediğim oldu. Eşim toparlanmaya başladığını yeni yeni söylüyor, biraz daha zaman istiyor ama son zamanlarda 1,5 aydır yaklaşmıyoruz. Bende de ona karşı soğuma başladı. Günahlarım hissi olarak da artıyor. Ne tavsiye edersiniz?

Selamünaleyküm.
Bir evliliğin en gerçekçi sonucu yatak odası ilişkidir. Bunun dışındaki ilişkiler tek başına evliliği ayakta tutabilecek güçte değildir. Bu nedenle şeytan, fitne sokacağı zaman bunu genellikle yatak odasından başlatır. Yatak odasına giren fitne de tedavisi en zor fitnedir. Eşiniz doğum sürecine girinceye kadar siz, onu yüzde yüz parçası gibi idiniz. Bebekle beraber o ikiye bölünmüş durumdadır. İlgisini sizinle bebek arasında bölüştürmeye mecburdur. Üç dört ay içinde eşiniz, sizinle bebek arasında bir denge kurmalı idi. Büyük ihtimalle yaşı küçük olduğu için bunu takdir edememiş olabilir. Onun bu eksikliğine siz de biraz anlayış gösterirseniz kısa zamanda toparlanır. Kesinlikle bebek bulunması sizin ve onun cinsel ihtiyacını kaldırmaz/kaldırmamalıdır da. Eşinizin gıda eksikliği olması bunda etkin olabilir. Onun yakınlarından biri veya bir kaçının ona böyle bir telkinde bulunmuş olması da muhtemeldir.Neden ne olursa olsun yapmanız gereken şudur:
Eşinizi karşınıza alın. Ona sizdeki ihtiyacın aslında ondada olduğunu ama geçici olarak bebekle bu ihtiyacı örttüğünü ama sonunda onun da eksiklik hissedeceğini söyleyin. En az bir temizlik döneminde iki kere BİR SAATTEN AZ OLMAYAN ilişkinin gerektiğini vurgulayın. Birkaç ay sonra bu sayıyı dörde beşe çıkarabilirsiniz. Onun tepkisi ne olursa olsun siz, umudunuzu tüketmeyin, haram yollara sakın tevessül etmeyin. Gerekiyorsa eşinizi böyle bir istişareye yönlendirin. Aman dikkat edin çok riskli bir çizgide bulunuyorsunuz.

Nureddin Yıldız