Yazılı Fetva

Yediğimiz her şeyin içeriğini araştırmamız gerekir mi?

1368
09.08.2023

Hocam hazır baklava yufkalarında insan saçı olduğunu duymuştum. Araştırdığımda ise beraberinde domuz kılı da olduğunu öğrendim ve hazır tatlı tüketmeyi bıraktım. İnanın ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Çok fazla ekmek tüketen biriyim ve un birçok şeyde kullanılıyor. Misafirliğe gitsek önümüze koyulacak şeylerin çoğu undan. Bir de bu konularda titiz davranan bir çevreye sahip değilim hatta onlara göre bu kadar araştırmamam gerekiyor yoksa bize yiyecek bir şey kalmıyor. Çıkmazda hissediyorum kendimi, yediğimiz her şey şüpheli gibi hissediyorum ama yiyorum da. Bu sefer de kendimi suçlu hissediyorum, ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.  Ailemle beraber yaşadığım için yediklerimi ayırma gibi bir durumum yok ki zaten ne yiyip ne içeceğimizi de bilmiyorum. Sağlık sektörüne de güvenim kalmadı. Geçenlerde mesela doktorun yazmış olduğu bir mide ilacının reçetesini okuduğumda içinde alkol olduğunu ve alkol bağımlılarının tüketmemesi gerektiğini okudum. Biz ne yapacağız? Ailemin dediği gibi gerçekten çok fazla araştırmamam mı gerekiyor?

Bu konumda şunu bilmelisiniz:

Siyasetten ziraata kadar tam bir şeytan kuşatması altındayız. Hangi noktada ayağımıza basılıyorsa sadece orada acı hissediyoruz. En büyük sorun da burada zaten. Yalnız bir noktaya kilitlenip kalınca maazallah insanın aklı bile oynayabilir. Biraz daha itidalli ve gıda gündemini;

-         Helal,

-         Mekruh,

-         Riskli,

-         Tehlikeli,

-         Çok tehlikeli,

-         Haram! Şeklinde sıralamalıyız. Aksi takdirde kendi kendimizi yer bitiririz maazallah. Şeytan da bir taşla iki kuş vurmuş olur.

Bu konuda internette dolaşan bilgilere itimat edemeyiz. Uzman olmayanların görüşlerine uyduğumuzda psikiyatrik vakalara alet olabiliriz. Bir başka ifadeyle dinimizin geniş bıraktığı alanı daraltmanın da anlamı yoktur. Bilhassa bazı hanım kardeşlerimizin esasen gerekli olan bu gıda titizliğini, varsa yoksa hayatın tek gündemi gibi tuttuklarını izleyebiliyoruz. Daha dengeli olmak şarttır. Allah yardımcımız olsun.

Nureddin Yıldız