Yazılı Fetva

Yetimlere Yönelik Dernek Açmak İçin İstişare

2982
21.04.2012

Selamünaleyküm, muhterem hocam sizi yaklaşık 1 senedir sohbet ve kitaplarınızı takip ediyorum. Sizin bize tavsiyeniz üzere sohbetlerimizde Riyazüz Salihin okumaya çalışıyoruz. Çok bereketli ve verimli bir sohbet halkamız oluştu elhamdülillah. Sizin yapmış olduğunuz sohbetlerinizi ezberliyor arkadaşlarıma aktarmaya çalışıyorum. 29 ocak 2012 de ziyaret eden Kadınhanı gurubunun içindeydim. O günden bu tarafa sizin yapmış olduğunuz sohbet "ne çok derdimiz var " hala kulaklarımda, sizin söylediğiniz gibi primlerimizi yüksek yatırmak için o günden bu tarafa neler yapabilirim diye düşünürken, Kadınhanı'nda yetim kalmış çocuklara yönelik bir dernek kurmak ve bir nebze olsun onların acılarını unutturmak ve tüm ihtiyaçlarının karşılanacağı bir merkez oluşturmak için, bir proje hazırlığındayım. Bu konuyu ilk size açıyorum, Sizden bu konuda bize önereceğiniz şeyler nelerdir, selam ve dualarımla ellerinizden öper, dualarınızı beklerim. Allah ihlas ve gayretlerinizi arttırsın.

Selamünaleyküm.
Allah işinizi asan etsin, amelinizi makbul buyursun.
İstişaresiz bir iş yapmayın, ne kadar başarılı olabileceğinize dair muhakkak araştırma yapın. Meselâ yardıma muhtaç kaç yetim var yörenizde ki onlar için yatırım yapmak gereksin; bunu iyi araştırın.
Tek kalan riskte kalır, kendinize iyi bir kardeş çevresi oluşturun.
Bir yapıp bir bozmamalısınız. Filan işi yaparken meselâ namazı aksatmayın. Meselâ insanlara namaz öğretirken siz Kur'an okumaya vakit bulamaz duruma düşmeyin.
Çok dua edin ki Allah işinizi kolay kılsın.
Bize dua edin.

Nureddin Yıldız