Yazılı Fetva

Yurt dışında okuyan bir öğrencinin abdesti ve namazı hk.

512
22.12.2023

Hocam, batı dünyasında yaşayan bir üniversite öğrencisiyim. Üniversitede abdest alabileceğim yer yok, sık sık koridorlarda namaz kılıyoruz. Tesettürlü biri olarak kadın tuvaletinde abdest almam imkânsız, başımı kolumu açmam gerekiyor ve kapı açıldığında içerisi gözüküyor.
Namazları kaçırmamak için abdestimi hergün tutmaya çalışıyorum. Abdestim kaçmasın diye sabah sekizden öğlen dörde kadar yemek yemediğim, su içmediğim oluyor. Bu yüzden sürekli tansiyonum düşüyor, başım ağrıyor, güçsüz düşüyorum ve dersleri anlamakta zorluk çekiyorum.
Doktorumun bana bildirdiğine göre benim zaten doğal olarak düşük tansiyonum var, hergün saatlerce yemek ve su tüketmeyerek daha da düşüyor. Ve bunu namazlarımı ve derslerimi kaçırmamak için nerdeyse hergün yapmaya çalışıyorum. Çok yorucu oluyor. Sıkıştığıma rağmen saatlerce tuvalete gitmemek çok yıpratıcı oluyor.
Dinimizin sağlığımıza aykırı bir şeyi emretmeyeceğini biliyorum, aşırıya kaçan bir Müslüman olmak da istemiyorum. Ama dünyevi bir sorumluluk için dini bir görevimi aksatmak bana yanlış geliyor.
Bu davranışım acaba ne kadar doğrudur?

Batıda veya mü'mince yaşamadığın bir yerde yaşamak zorunda olmanızı gerektirecek zarureti tekrar düşünmelisiniz. Tıp gibi zaruret denebilecek bir bölüm değilse bu kahrı çekmenizin ne anlamı olacak? Çorap mest giyerek ayaklarınızı yıkamayacağınız bir sistem uygulayabilirsiniz. Bunun dışında sizin için tavsiye edebileceğim bir kolaylık bilmiyorum; namaz bizim dinimizdir. Dinimiz hayatımızdır.

Nureddin Yıldız