Yazılı Fetva

Zekat Kimlere ve Hangi Durumlarda Farzdır?

11085
28.10.2011

EssalamunAlaykum. Degerli Hocam sizinle daha önce arada bir Telefonla görüsüyordum, size sorum olacakti. Ben dogustan genetik hastayim ve Tip dilinde Bu hastaligin caresi yok. (Tabiki Herseyi Allah cc bilir) Sabah, ögle, Aksam ve bazen de Geceleri ilac aliyorum. Ramazan aylarinda Hastaligima Sebep Oruc tutamiyorum. Bana zekat düser mi? Bu soruyu bir Prof. Hocaya sormustum bana, su cevabi vermisti: Sen dogustan hasta oldugun icin ve caresi olmadigi icin senden zekat hükümü düser. Acaba bu ne kadar dogru, ve ikinci Sorum suan üzerimde biriktirmis param var ama daha bir yil olmadi. Bu paranin zekati var midir? Ücüncü sorum, ben yaklasik 8 aylik evliyim ve esime altin yaptik, altina zekat düser mi? (Babam demistiki bir sene gecmedigi icin altinin zekati verilmiyor) Allah'a emanet olun.

Selamünaleyküm.
Geçmiş olsun, Allah sizi sabırla donatsın.
Oruç tutamayabilirsiniz. Tutamadığınız her oruç günü için BİR FİTRE MİKTARI sadaka verirsiniz. İstanbul'da bunun oranı yaklaşık ON LİRADIR. Otuz gün için ÜÇ YÜZ LİRA eder.
Bunu verdiğinizde sıkıntıya düşeşecekseniz onu da vermeyebilirsiniz.
Zekât, ayrı bir ibadettir. Elinizde birikmiş paranız seksen gram altın alacak miktarda ise ve bunu bir yıldan fazla zamandır bekletiyorsanız yüzde iki buçuk oranında zekât verirsiniz. Eşinizin altınları için de aynı şey geçerlidir. O da yılını doldurunca verir. Borçalarınız varsa borçlarınızı düştükten sonra bu hesabı yapın. Allah'a emanet olun.

Nureddin Yıldız