Yazılı Fetva

Zekat vermemek bereketsizlik getirir mi?

3703
10.06.2018

Hocam zekât konusu hakkında bilgi almak istiyorum. Abimle beraber calisiyoruz.10 tane araçla rent a car isi yapiyoruz ama araçlar büyük bir şirketten kiralık. 3 yıllık kiraladık bizde günlük kiraya veriyoruz. Ayriyeten borca girerek süt işletmesi kurduk hayvanların borcu bitmedi.14 inek var onların da doğan 14 yavrusu var su an. Günlük 200 kg sut satıyorum. Ayriyeten ev halkından anne baba emekli. Eski yaptığımız ticaretlerden olsun cahilliğimizden bankalara bulaşıp onlara olan borçlarımızdan olsun piyasaya da borcumuz var. Simdi zekâtı var mıdır benim durumumun. İnaninki arabalar arada kaza yapıyor hayvanlara yem alacak para olmuyor öyle sıkıntılı duruma düştüğümüz oluyor hocam. Bu bereketsizlik zekât vermediğim için mi oluyor sormak istedim hocam hayırlı ramazanlar.

Borçlarınızı düştükten sonra elinizde nisap miktarı dediğimiz seksen bir gram altın veya değerinde bir birikim kalıyorsa o kalan miktarın yüzde iki buçuğunu zekât olarak verin. Bu oluşmuyorsa zekât ermenizi gerektiren bir durum yoktur.
Endişelendiğiniz sıkıntılar, bilhassa sabah namazının ihmalinden de olabilir. Anne babanızın duasını almayı ihmal etmeyin. Küçük de olsa sadakalar verin. Yaptığınız işleri ehline danışmadan yapmayın. Allah yardımcınız olsun.

Nureddin Yıldız