Fetva Meclisi Mobil Uygulama

Dini Nikah

Selamun Aleykum. Kıymetli hocam ramazan bayramınız mübarek olsun. Hemem hemen her gün sitenizi ziyaret edip bilmediğim konularda malumat sahibi olmaya çalışıyorum ve zaman zaman sorduğum sorulara sizden cevap alıyorum. Allah razı olsun sizden. Sitenizde Azerbaycan’dan bir kardeşimizin sorduğu soru dikkatimi çekti. Affınıza sığınarak şunu sormak istiyorum, acaba bu soruya verdiğiniz yanıtta dini nikahsız olmayı mı kastettniz, nikahsız olmayı mı? Soru şu:
“Esselamu aleykum değerli Nureddin hocamız. Uzun zamandır size mektup yazmanın yollarını arıyordum. Shukur kovushturana. Hocam Azerbeycandan sizlere selamlarımız var. Hocam;1 “Bir erkek karısını 3 talakla boşarsa sonradan pişman olursa ne yapmalı?”2 “Bir evlilik dini nikahsız olursa o evlilikten dunyaya gelen çocuklar veleduzina mıdır?”CEVAP: Selamünaleyküm.Evlilikle ve boşama ile alakalı konuları genel olarak değil de ‘şöyle dedi şunu yaptı’ şeklinde sorarsak daha açık bir cevap alırız. Nikâhsız doğan çocuk için kullandığınız deyim doğrudur.

Selamünaleyküm. ‘Dinen nikâhsız’ olan biri kim ise sorudaki cevap onu kastetmektedir. Burada resmi nikâh hakkında bir soru akla gelebilmektedir. O da kişinin o işlemi de nikâh kabul edip etmemesine bağlıdır. Bildiğiniz gibi Müslümanların bu hususta farklı kanaatleri vardır. Kimilerine göre o işlemler dinen nikâh değildir. Kimilerine göre de nikâhtır. O kişinin anlayışına göre ‘dinen nikâhlı olmak veya olmamak da’ bu kanaate göre oluşmaktadır. Allah’a emanet olun.