Fetva Meclisi Mobil Uygulama

Eş adayı

Es selamu aleykum! Ben İzmirde okuyan bir ‘üniversite’ öğrencisiyim. Üniversiteye gitmeden önce, Dinimize olan ilgim-bilgim-amelim nefsime zulm ettiğim bir seviyede idi. Lise 3-4 gibi ‘Namaz kılmaya, Kuran okumaya, Hadisler araştırmaya’ başladım Hocam! Üniversite hazırlık kurslarında tanıştığım, tesettürlü bir kız ile ciddi olarak konuşmaya başladık. Evlenme niyeti ile devam ettik! Ama gelin görün ki Hocam, ben üniversiteyi İzmir’de kazandım. O da Erzurum’da üniversite kazandı! 1 senedir, hiç görüşmedik. Ve sadece telefon ile iletişim kurduk. Şehveti, cinsel hiçbir konuda sapkınlığa düşmedik. İslami olarak da yardımlaştık. Kitaplar okuduk, daha şevk ile namaz kıldık. Meal çalışmaları yaptık. Ama Hocam, nişana en az 2,5-3 sene var gibi duruyor. Ve ailelerimiz biraz farklı. Kızın ailesi, bizim aileye göre daha ‘dindar’! İkimizin aileleri de ‘evlenmek maksadı’ ile konuştuğumuzu biliyorlar. Hatta ben Kızın babası ile arasıra görüşüyorum. Babası beni çok takdir ediyor. Ancak Hocam, durum ilginç vaziyette. Hep anlaşıyoruz. Allah’a hamdolsun, evlenme yolunda emin adımlarla gidiyoruz. Lakin, bu durum dinimizce uygun mudur? Garip hissediyorum. 1 Seneyi geçti, çok şükür güzel gidiyor. Birbirimizi baya tanıdık. Ama bu süreyi nasıl geçirebiliriz? Tabiki asla gezmek, buluşmak istemiyoruz. Ama bu durum uygun mudur? Ailelerimizin farklı olmaları da evlilik açısından dinen caiz midir? Çok dardayım. Yardım edin Hocam! Es selamu aleykum!

Selamünaleyküm. Önemli olan sizin anlaşabilecek durumda olmanızdır. Eğer duygusallıkla karar vermiyorsanız, durum anlattığınız gibi ise ailelerinizin farklılığı sorun olmaz. Evlenecek olan sizsiniz. Ancak sizin bu şekilde yıllarca kalmanız doğru olmaz. Şeytan becerip sizi yanlışa sevk edebilir. Şeytanın tuzağına düşmeden evlenme yollarını araştırın. Dini konuları kullanarak bir arada durmanız sizin için bir garanti oluşturmaz, ona aldanmayın. Kesinlikle evlilik sürecine girin. Bilhassa onun annesi babası razı olduktan sonra sorun bitmiş demektir. Mübarek olsun.

Ve aleykum selam hocam! Hocam, soruma cevap verdiniz. Allah razı ola. Lakin şu durum söz konusu, Sevdiğim-evlenmek istediğin kızın ‘anne-babası’ razı olmasına rağmen ve bizim durumumuzu onaylamalarına rağmen-Allahın izniye olur demelerine rağmen, bizim ‘zaman’ sorunumuz vardır. Benim üniversiteyi bitirmeme ‘iki’ sene vardır. Askerlik vardır. Ve şu an ben ‘okurken’ evlenir isem, maddi olarak büyük külfetler vardır. Allah rızkı verir argümanı, pratik olarak bize nasıl yansıyacak değerli hocam? Üniversitede evlenmek, Allah için-Din-i İslam için hiç şüphesiz bizi koruyacaktır, muhafaza edecektir, haramlardan sakındıracak, helal dairesinde bize huzur verecektir. Lakin, bu nasıl olacaktır? 2-3 sene böyle devam etmesinin, biz korunduğumuz-sakındığımız, birbirmizle görüşmediğimiz sürece ne sakıncası olabilir? Es selamu aleykum! Sevgilerle ve selametle değerli hocam!

Selamünaleyküm. Çalışacaksınız. Hem nimet isteyim hem de oturmak olmaz elbette. Erken yaşta hayata atılmış olacaksınız. İktisat etmeyi bilirseniz çok güzel de geçinebilirsiniz. Dert etmeyin; hiçbir şey sizin iffetinizden daha değerli değildir.