Pandemi Tedbirleri

İki evlilik

Selamün aleyküm hocam; bizim içinden çıkamadığımız bir sorunumuz var ve izninizle size akıl danışmak istiyoruz. Eşim evliliğimiz döneminde başka bir kadına meyledip onunla evlenmek niyetiyle olmadık bir mazeretle benden resmi nikahını aldı ve benden habersiz diğer kadına imam nikahı yaptı, üstelik bir süre aynı evi paylaştılar. Şu an benim yanımda ama halen diğer kadına karşı hisleri olduğunu ikimiz de biliyoruz. Hocam benim bilmek istedğim dini nikahım düştü mü ve sizce nasıl davranmalıyım? Bana yol göstermeniz dileği ile şimdiden teşekkür ediyorum, Allah razı olsun.

Selamünaleyküm. Resmi nikâhı nasıl aldığını yazmalısınız. O ayrıntıya göre size cevap yazabiliriz.

Aleyküm selam hocam; hocam eşim benden resmi nikahını borçlarımız çok, eve icra gelmesin şeklinde bir bahaneyle aldı. Ben önce razı olmadım fakat nasıl olduysa beni inandırdı ve bir celsede anlaşmalı olarak ayrıldık. Ben olayın iç yüzünü sonradan öğrenince yıkıldım tabiki. Daha sonra bana geri döndüğünde ise bunların hepsinin istem dışı olduğunu ve o kadına karşı olan hislerine engel olamadığını, eve girmek istemediğini, içinde sürekli sebebini bilemediği bir yanma olduğunu söylüyor. Bu arada da krize girer gibi sebepsiz ağlamaları oluyor, yatağının altında bulduğu bir kağıt yüzünden de kendisine büyü gibi birşey yapılmış olma ihtimaline bağlıyor. Şu an beraber olmamıza rağmen hala ona karşı hisleri olduğunu da inkar etmiyor. Yani hocam elim ayağım bağlı, çıkışını bulamadığım bir cenderenin içindeyim. Bir yıldır bu durumla boğuşuyorum ve henüz aileme bile söyleyemedim. Bir büyüğüm olarak size her şeyi yazıyorum ve Allah rızası için bana ışık tutacak bir cevap bekliyorum çünkü ben artık mantıklı düşünemiyorum hocam, şimdiden çok teşekkür ediyorum. Allahım yar ve yardımcınız olsun.

Selamünaleyküm. Sizin bu durumunuz, bu hâliyle bir daha sorunsuz günlere dönmesi zor gibi duruyor. En önemli sorun da eşinizin dirayetsizliğidir. Her şeyden önce sizin en azından bir talakınız gitmiş bulunuyor. Mahkemeye verdiğiniz dilekçe onun açısından bir talakın gitmesi anlamına geliyor. Geriye kalan iki talakla evliliğiniz sürebilir.Size tavsiyemiz şudur:
Eşinizle oturun, ezilmeye büzülmeye gerek olmadan, iki hanımlı biri olarak yaşamayı benimsesin. Siz de bunu kabullenin. Eğer böyle olmaz da büyü, etki, duygu gibi kelimelerle oyalanırsanız ikiniz de hastanelik olabilirsiniz. Öyle bir hayat sürmez. Eşiniz, geri dönüşü olmayan bir yola girdi, bedelini de ödesin.