Fetva Meclisi Mobil Uygulama

Şartlar Kötü Olursa Torpille İş Yapılır mı?

Selamün aleyküm Nureddin Hocam; Rabbim sıhhat afiyet versin inşallah.
a) 28 Şubat günlerinde İmam Hatip Lisesi’nden mezun olup katsayı sebebiyle ülkesi dışında üniversite okumuş,
b) Bitirip döndüğünde ülkesinde bu sefer de KPSS duvarına toslamış,
c) Orta ve lise yıllarında iyi atılamayan bir temel ve artık psikolojik bir problem haline gelen matematik dersini bir türlü aşamamış,
d) Öğretmen atamalarında da kimi zaman soruların ele geçirilmesi sebebiyle(2010 yılındaki soruların çalınması olayı) puanların yüksekte kalması ve bir türlü göreve başlayamayan öğretmen adayı bir genç-yetişkin.
e) Öğretmenliği zorlamayalım, başka bir memuriyete başvuralım düşüncesiyle o alana yöneldiğinde, velisinin onu hem yıl hem de ay anlamında nüfusa büyük yazdırması sebebiyle o memuriyete müracaat dahi edememesi
f) Özel sektörde neredeyse karın tokluğuna çalışma zorunda kalması
g) Yaşı otuzu geçmiş, hiçbir şekilde hayatını düzene koyamamış (evlilik vs…)toplumsal baskılardan bunalmış, artık itikadi anlamda bile sıkıntılar yaşama endişesi yaşayan bir genç-yetişkin için merak ettiğim iki soru:
1- Kamu veya özel sektörde bir kuruma yapılacak atamalarda bütün bu yukarıdaki durumlar, torpiller, devletteki atamalarda vs. yapılan haksızlıklar, sistemin bir şekilde size yaptığı adaletsizlikler dikkate alınacak olsa bir kuruma yerleşebilmeniz için aracılardan destek, referans alabilir,(zaten işler böyle yürüyor düşüncesiyle) bunun karşılığında o kişilere herhangi bir menfaat temin edebilir misiniz?
2- Bu durumdaki kişi, aracılara menfaat sağlama anlamında ‘Eğer bir vebali varsa bunları ben üstleniyorum, bana maddi-manevi yardımcı olmalısınız.’ dese böyle bir durumda bu kişiye ‘vebali, günahı varsa senin boynuna’ deyip destekte bulunulmalı mı, değilse ne yapılmalıdır? Bu konularda bir yönlendirmede bulunursanız çok sevineceğim hocam. Allah yardımcınız olsun. Hakkınızı helal ediniz.

Selamünaleyküm. Rızık sadece devlette memur olmakla sınırlı ise, diğer insanlar hep aç yaşıyorlarsa, o alanda kurulu bir düzene katılmaya mecbur isek, işimiz sürüye katılmak ise, siz de sürünün gitsin.