Pandemi Tedbirleri

Yolculuk Halinde Abdesti Olmayan Teyemmüm Alabilir Mi

Selamun Aleyküm hocam,
1.özürlü bir kişi özür durumunda aldığı abdestle vakit namazını kıldı daha sonra vakit çıkmadan özür durumu ortadan kalktı , özur durumu bir vakit sonuna kadar surmediği icin tekrar abdest alıp namazını kılması mı gerekir?
2. Abdest alamadan otobuse binilmiş olsa ve bilinmekte ki o vakit namazı çıkana kadar mola vermemekte. namazı kazaya bırakmamak icin yanındaki toprak cinsi bişeyle teyemmüm yaparak koltukta namazını kılabilir mi ( teyemmüm yaptığı otobusun camı olabilir mi?)
3. mezheplerimizde birinde sünnet ken diğerinde mekruh (başın üçkez meshi ) birinde sünnet diğerinde farz olması gibi hususları nasıl anlamalıyız?
4. Abdest alırken kücük bir yerde kanama oldu beklesek kanama duracak ama vaktimiz olmadığında ( otobusun mola zamanı icerisinde ) beklemeden abdestimizi alabilir miyiz?

Selamünaleyküm.
1- Özürlünün özrü bittiğinde normal abdest alarak namaz kılmalıdır.
2- Bir kere teyemmüm sadece toprak cinsinden bir şeyle olur. Cam toprak cinsi değildir. Otobüste bulunmanın teyemmüm ruhsatı oluşturmayacağı kanaatindeyim. Mü’min, namazı için mücadele etmelidir.
3- Herkes taklit ettiği âlimin izinden gitmelidir. Kendisi de efdali mefdûlu anlayacak durumda ise seçerek hareket edebilir.
4- Yarabandı gibi bir şey kullanmak gerekir. Hiçbir imkân olmadığında ise kanın abdeste zararı olmayacağı içtihadı ile hareket edebiliriz.
Allah’a emanet olunuz.