Yazılı Fetva

Ahlaksızlık yapan eşime cennete gitmek için sabretmeli miyim?

12729
26.10.2021

Hocam benim eşim 5 vakit namaz kılan benimle din ile ilgili sohbetler eden biriydi. Çevresinde de iyi aile babası, dinine bağlı olarak tanınıyor. Ben eşimi artık tanımakta ve anlamakta zorlanıyorum. Erkekler aldatır kadın yapamaz diyor. Kadın yaparsa kötü yola düşmüş olur, erkek yaparsa bir şey olmaz diyor. Sakin bir şekilde konuştuğumuzda problemin ne olduğunu sorduğumda birkaç kadınla birlikte olmak istediğini ve benim de içinde olmamı istediğini söyleyip bu tür şakalar yapıyor ve kocaların bazen kaçamaklar yapabileceğini dile getiriyor. Seni seviyorum ayrılmak istemiyorum ancak bazen de başka kadınlarla olabilirim diyor. Yetmiyor muyum sana diyorum, yetiyorsun diyor. Telefonunda sayısız porno videoları var, gözlerimle gördüm. Bir gruba dâhil edildiğini izlemediğini ve sildiğini söyledi ama orada başka kadınlarla görüşüp fotoğraflarını göndermiş. Dikkat etmesini böyle devam ederse namazın da kendisini bırakacağını söyledim, yuvam için dua ediyorum ancak kafam karmakarışık nasıl bir yol izlemeliyim?

Cenneti istiyor diye bir kadın gururunu ve ömrünün geri kalanını, evladının geleceğini hiçe sayıp boyun mu eğmeli yoksa dur mu demeli bilmiyorum, fikirlerinize ihtiyacım var.

Ortada ciddi olmayan bir tutum var demektir. Şahsiyetli bir mü'min bu tür şakaları dahi yapmaz/yapmamalıdır. Eşinizin bir kriz geçirmekte olduğunu zannediyorum. Allah yardımcınız olsun. Sabredin, yıkmaya sebep siz gibi olmayın. Tatlı diliniz en güçlü silahınızdır. Sürekli tartışmamaya çalışın ki inadı artmasın. Belli bir zaman sonra mesela bir yıl sonra dediklerini yapmaya başlayacak olursa siz karşı tedbirler alırsınız. Zannederim eşinizin bir psikologla görüşmesinde fayda olacaktır.

Nureddin Yıldız