Yazılı Fetva

Ailemi Namaza Davetim Yüzünden Horlanıyorum

5469
21.12.2011

Selamün aleyküm hocam! ALLAH cc sizden razı olsun. Anlattıklarınızdan çok yararlanıyoruz. Hocam ben yaklaşık 6 yıldır kendi fikri ve ameli yönümü elimden geldiğince RABBİMİN rızasına yöneltmeye gayret etmeye çalışıyorum. RABBİM muvaffak etsin, rızasını nasip etsin, geçmiş günahlarımı da affetsin inşaallah. Hocam ben, annem, babam ve kardeşlerim tarafından bu islami yönlü yaşantım sebebiyle çok horlanıyorum. Aslında onlar da ramazan da oruç tutar, arada namaz kılarlar ama televizyonda günahtan korkmadan izlerler, interneti günahı umursamadan açarlar, günleri akşama kadar şarkı, dizi, klip geçer gider. Onlara gittiğimde 10 ve 12 yaşlarındaki oğullarım da bakıyorum onlara hevesleniyorlar. Ben onlara gittiğim her fırsatta aman bunlar günahtır açmayın, hesap var, namazın önemini öğrenecek ilim öğrenmeye zaman ayırın, zamanınızı boşa harcamayın, dedikçe bana iyice düşman oldular. Geçenlerde bana aynen şunu söylediler:
"1) Sen bize bunları böyle söyleyerek bizi cehenneme atmak istiyorsun, cehenneme gitmemiz seni mutlu edecekmiş gibi konuşuyorsun, oysa biz öyle çok büyük günahlar işlemiyoruz."
"2) Sen uyardığın için sana inat olsun diye namazdan iyice kaçıyoruz. Bize habire anlatıp zorlayarak bizi namazdan soğuttuğun için bizim günahımız sana sorulacak"
"3) Sen bizi kınarsan- ayıplarsan aynısını senin çocukların da yapar, kimi kınarsan senin başına gelir." daha çok şeyler söylediler ama gerisi değil bunlarla ilgili sorularım var. Hocam benim sorularım: Size çok sıkıntı vermiş olacaksam hakkınızı helal edin ama hocam bu soruların cevabını kendim veremedim. Lütfen acil ve hepsine cevap verir misiniz?
1) Onlar bu yaşantılarıyla devam ederlerse ben uyarmasam cennete mi, cehenneme mi gitme ihtimalleri yüksek? (ALLAH en doğrusunu bilir)
2) Bana inat iyice uzaklaştıklarını söylediklerine göre gerçekten ben uyardığım için onların günahını çekecek miyim?
3) Onların arasında oğullarım da, kızlarım da şarkılara merak salıyorlar uzun süre küsmesem ama babamlara gitmesem, sılai rahimi terk etmiş günahını işlemiş mi olurum?
4) Onları uyarmam kınama mı oluyor (ben üzüldüğüm için uyarmaya çalıştığımı söylüyorum). Benim çocuklarımın da aynı şeyleri yapmalarına sebep olmuş mu olurum?
5) Bu pazar günü ve daha sonra gitmem şart mı, uyarayım mı? Uyarmayayım mı?
Şimdiden ALLAH cc razı olsun.

Selamünaleyküm.
Allah Teâlâ size sabırlar versin, en ağır imtihanlardan birine düşmüşsünüz. Bir kere şunu bilelim: Sılayırahim, Allah’ın emridir. En büyük sılayırahim de anne babaya olandır. Ancak, sılayırahim bizi günaha düşürecekse onu da terk ederiz. Çünkü en önemli görevimiz ilk olarak Allah’a isyan olan şeyden uzak kalmaktır. Buna göre: Anne babanızı ziyaret edin. Her türlü hizmetlerini görün. Emirlerine amade olduğunuzu hissettirin. Çocuklarınızı onlardan etkilenecekleri şekilde onlarla buluşturmayın. Çocuklarınızın onların yörüngesinde olmalarını isteme hakları yoktur. Size bu mantıkla yanaştıkları sürece onlara nasihat de etmeyin. Onların sözlerinin hiçbir değeri yoktur, sadece kendilerini avutuyorlar. Öyle zannedip yaşasınlar, hesap yerinde bakalım kim nasıl konuşacak? Siz nezaketinizi bozmayın, hizmetinizi yapın. Gerisini yok sayın. Allah yardımcınız olsun.

Nureddin Yıldız