Yazılı Fetva

Ailemin sebepsiz yere istemediği bir evlilik için ne yapabilirim?

2655
09.03.2023

Hocam, ben annemin arkadaşının vesilesiyle ve annemin ısrarı üzerine bir gençle tanıştım. Kendisi dört yıldır imam. İlk görüşmede doğmuş olduğu köyün bir Alevi köyü olduğunu fakat Alevilikle bir bağları olmadığını, aksine ailesinin köydeki Aleviler tarafından sırf kendileri gibi olmadıkları için sevilmediklerinden bahsetti. Durumu anneme ilettim, kendileri Sünni ise herhangi bir problem olmayacağını söyledi. Üç aylık tanışma sürecinden sonra abilerime konuyu açtık. Babam vefat ettiği için. Şimdi abilerim köylerinin alevi olmasını öne sürüp ayrılmamızı istiyorlar. Annem de onların tepkisinden dolayı bana karşı cephe almış durumda. Çocuğu da arayıp yıldırmak için bağırıp çağırmış ve ağır konuşmuş. Bütün bunlara rağmen vazgeçmiyor ve rıza yolu için uğraşıyoruz.

Şimdi ise altı ay oldu bu şekilde, iki tarafın da istediği şeyler değil ama haksız yere ayrılmak da istemiyoruz. Rıza kazanmak için her yolu denedik, araya hatırı sayılır aracılar koyduk ama yok kabul etmiyorlar.

Sebepsiz yere bırakıp kul hakkına da girmek istemiyoruz, birbirimizi de sevdik. Sizden ricam bana bir yol göstermeniz. Ne yapacağımızı bilemiyoruz, dualarınıza ve çözüm önerilerinize talibiz.

Kızım, haklı haksız konusuna girmiyorum ama senin huzurun için bırakman gerekir. Ne hakkı olacak ortada? Nikâhtan önce hak oluşmaz. Sana milyonlarca eş adayı bulunur ama yeni bir annen ve ağabeyin olamaz! Daha mantıklı düşün, duygusal değil.

Nureddin Yıldız