Yazılı Fetva

Annemin evime gelmesini eşim istemiyor, ne yapmalıyım?

1437
16.11.2022

Hocam ben evli ve iki evladı olan bir kadınım. Benim annem ve babam birkaç sene önce boşandılar. Benim babamla görüşmem annemi rahatsız ediyordu çünkü babam birkaç ay sonra evlendi. Ben evlendikten sonra bu rahatsızlık daha da arttı ve büyük kavga boyutlarına kadar gitti. Kız kardeşimi ve yakın dostlarımı bana karşı kışkırttı. Ben bir süre görüşmedim. Daha sonra analık hakkı olduğu için görüşmeye başladım fakat bu kavga tekrarladı. Bu arada annem de bir evlilik yaptı. Üstelik bir de ben sıkıntılı bir gebelik geçiriyordum. Eşim çok kızdı sebep olacaklar doğmamış çocuğun ölümüne diye. Ben yine görüşmeyi kestim ve evladımı kucağıma aldığımda ananemin vefatını öğrendim. Bundan dolayı annemi arayıp konuştum ve şimdi sadece telefonda görüşüyorum ama eşim bu konuda hala kızgın evime gelemezler diyor. Ne yapmalıyım, kime nasıl tavır sergilemeliyim bilemedim. Bana yardımcı olur musunuz?

Allah Teâlâ size sabırlar ihsan etsin. Bu fani dünyanın en ağır imtihanlarından biri insanın anne veya babası ile kavgaya zorlanmasıdır. Allah yardımcınız olsun. Size şunu tavsiye ederim:
a- Asla anne babanızın arasında hakem rolüne girmeyin. Size göre “o annem”, “o da babam” siz bu dünyadan göçene kadar devam etsin. Birinin hatırı için diğerini ezmeyeceksiniz. Birinin kızmasını önlemek için öbürünü terk etmeyeceksiniz. Gerekiyorsa mesela, babanızla muhabbetinizi annenizden gizleyeceksiniz ama babanızı asla silmeyeceksiniz. Onların kavgasına alet de olmayacaksınız kürek de.
b- Eşinizin öfkesinin geçmesini bekleyin. Eşiniz üstünlüğü terk etmemeli, o düzeye düşmemelidir. Evet, eşiniz haklıdır haklı olmasına ama dünya budur, her ailenin buna benzer bir sıkıntısı olabilir. Biz mü'min olarak olayların altında değil olayların üstünde rol almalıyız. İmanımız bunu gerektiriyor. Eşinizin zamanla kurallarını gevşetmesini bekleyin. O izin vermedikçe de annenizin sizin evinize gelmesi doğru olmaz. Sorun sizin eşinizle aranızda dal budak salmaya başlaması şeklini alır ki asıl afeti o zaman görürsünüz. Annenizle buluşmanızı üçüncü mekânlarda yapmaya çalışın.
c- Bütün bunlarda en temel çizginiz, sizin aile huzurunuz olmalıdır. Ailenizin huzurundan verip alabileceğiniz bir şey yoktur. O noktaya gelmeniz anne babanızın macerasını tekrarlamanız olur ki bunu yaparsanız, tarihten ibret almama cahilliği yapmış olursunuz.
Allah'a emanet olunuz.

Nureddin Yıldız