Yazılı Fetva

Arkadaşlarıma emri bi'l-marûf nehyi ani'l-münker nasıl yapabilirim?

641
06.01.2024

Hocam ben lisede İmam Hatip bilincini kazanabildiğim kadar kazanmışımdır ama sıra kaybetmeme noktasına geldi. Arkadaşlarıma Emri bi’l-marûf nehyi ani’l-münker görevimi yerine getirmek istiyorum fakat fazlaca cesaretsizim ve belki de yeteri kadar nitelikli değilim. Ümmetimizin gençleri öbür dünyayı unutmuş ve sanki hiç ölmeyecekmiş gibi yaşıyor. Bu konuda neler yapabileceğimi size danışmak varsa değerli fikirlerinizden yararlanmak isterim. Şimdiden her şey için Allah razı olsun.

Önce niyetini düzelt; birilerini ikna etmek, yanlışları düzeltmekten çok, Allah'ın rızasını kazanmak için iş yap. Bu da seni, sonuçları Allah'a havale etmeye sevk edecektir. Kaç kişi ile ilgilendiğin seni etkilemeyecektir. Allah razı olsun yeter, diyebildiğimiz zaman bütün dünyaya karşı duracak enerjimiz, bir kişi ile yetinebilecek sabrımız olur. Din Allah'ın dinidir. Biz de onun kullarıyız. Kader Allah'ın kaderidir, sonuçları da o belirleyecektir. Sana düşen, ümmetinin derdi ile dertlenmektir. O dert seni ihya eder Allah'ın izni ile. Ve sabredeceksin. Son nefese kadar sabredeceksin.

Dine dair bilgini de sürekli takviye et. Fitne fesada uğramadan, tartışmalı konulara girmeden oku veya dinle. Bilerek yol al. Allah yardımcın olsun.

Nureddin Yıldız