Yazılı Fetva

Ateist olan akrabalara karşı tutumumuz nasıl olmalıdır?

669
11.11.2022

Hocam, akrabalarımız arasında ateist olduğunu söyleyenler de Allah’a inandığını söyleyip bizimle aynı hassasiyeti göstermeyenler de var. Bunlar çocuğumuzu severken yalancı, maymun, eşek gibi kelimeler kullanıyorlar. Her birinde tekrar tekrar uyaramıyoruz. Eşime uyarmasını söylediğimde çocuğumuzu temiz bir şekilde yetiştiremeyeceğimizi, önünde sonunda böyle insanları göreceğini ve bizimle farkını anlayacağını söylüyor. Ben bunları sevdiği insanlardan duymasının sevmediği ve nadiren göreceği kimselerden duymasından çok farklı olduğunu düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

Bir de hocam bayramda bu akrabaları ziyarete gittiğimizde ateist olan ve onun misafiri, dini değerlerimizle alay eder şekilde konuşturlar. Allah’a inandığını söyleyenler de bunlara güldüler. Ezan okunurken köpek havlayınca, ezana karşı çıkıyor, yoğurt tam tutmamış denilince Fatma anamızın eli gibi demeniz gerekiyordu dediler ve güldüler, namazla da ilgili bu tarz şeyler olmuştu. Biz misafirlerini onların uyarması gerektiğini düşünerek kalben buğzettik ve oradan ayrıldık. Eşim akraba ile bağı kesmememiz gerektiğini söylüyor ama aynı şeylerin tekrarlanmayacağından emin değiliz. Ne yapmalıyız hocam?

Bacım, size hasseten aile içi ilişkinizi, eşinizle muhabbeti bu konudan daha önemli görmenizi tavsiye ederim. Şeytanı sevindirecek kıvılcımlar çıkabilir aranızda.

O tür ortamlar oluşturan ailelerle ben şahsen mesafeli durulması gerektiği tarafıyım ama belirttiğim gibi aile içinde söz birliği yoksa bu ikinci fitnelere yol açar. Bunu bir tartışma konusu yapmamaya çalışın. Allah yardımcımız olsun. Dinimizin garip olduğu bir zamanda yaşıyoruz.

Nureddin Yıldız