Yazılı Fetva

Avrupa’da dinimize yapılan hakaretlere karşı tavrımız nasıl olmalıdır?

2516
11.09.2020

Hocam dün burada (İsveç’te) bazı olaylar yaşandı. Danimarka’dan din düşmanları gelip cuma namazından sonra Kur’an’ı yakmak için İsveç polisinden izin istedi. Polis de izin vermeyi düşündü lakin tehdit aldıkları için vazgeçip izin vermediler. Yine de hainler Kur’an’ı ayaklar altına alıp önce futbol oynadılar sonra da yaktılar. Bu görüntüler yayınladığında da buradaki Müslümanlar ikiye ayrıldı. Bir grup, amaçları bizi lekelemek evden çıkmayın ve tepki göstermeyin dedi. Diğerleri ise yollara çıkıp her şeyi yakıp yıktılar. Polisi izin vermeyi düşündüğü için de taşlayıp suçladılar. Zaten burada durumumuz iyi değildi hocam, bunları yaptıktan sonra daha da kötü oldu. Sizce tepkimiz nasıl olmalı hocam?

Oradaki bir olayı oradakilerin daha iyi değerlendirebileceğini kabul etmeliyiz. En doğru olan tutum, acil olarak toplanabilecek bir üst kurulun belirleyeceği tepkiyi göstermek olur. O kurul da bütün Müslüman oluşumları temsil etmelidir.
 
Yalnız, yaşadığınız ülke adına “demokrasi” denen bir mantık ekseninde yaşanan ülkedir. Mukaddesleri olmayan, her türlü edepsizliği hak gören bir anlayış orada hâkimdir. Müslümanlar orada o mantığı kabul ederek yaşayan kesimi oluşturuyorlar. Kimse Müslümanları orada kalmaya mecbur etmiyor. Bu açıdan bakıldığında vurup dağıtma yönteminin yanlış olduğunu söyleyebiliriz. Şu da bir gerçek ki, sessiz kalınsa da onlar yine bir yorum getireceklerdi. Artık anlamalıyız ki küfür budur, Müslüman ise böyle olmamalıdır. Hadi orası ezanların serbest okunamadığı bir topraktır, minarelerinden ezanlar yükselen İslam topraklarında o eylem yapılsa idi ne yapılabilirdi zannediyorsunuz? Allah yardımcımız olsun.

Nureddin Yıldız