Yazılı Fetva

Babam istiyor diye bir kadın olarak çalışmam mübah mıdır?

2170
13.03.2023

Hocam ben yirmi dört yaşında bir genç kızım ve bir buçuk sene önce mimarlıktan mezun oldum. Ailemin maddi geliri sayesinde çalışmaya ihtiyacım yok fakat babam kendi ayaklarımın üzerinde durmamı istiyor. Şu an çoğu maddi ihtiyacımı da karşılamıyor. Bir şekilde sabrediyorum ve idare etmeye çalışıyorum. Bazen babamın iş yerine gidip orada karşılıksız çalışıyorum ki beni fazlalık olarak görmesin. Her defasında sürekli mesleğimi başıma kakıyor yine de hiçbir şey demiyorum ama bu sürecin nasıl ilerleyeceğini bilmiyorum.

Sizin sohbetlerinizi dinlediğimde kadının çalışmasına gerek yok deyip kendi kendime babama sabretmem gerektiğini ve erkeklerin bulunduğu iş hayatına atılmamam gerektiği konusunda kendimi ikna ediyorum fakat sonra yine bir sıkıntı çıkıyor iş arıyorum ama kendime uygun bir yer bulamıyorum.

Böyle bir durumda çalışmak mübah mıdır yoksa maddi sıkıntıları ve ailemin sorunlarını sabredip bu imtihanı kabul etmek mi gerekir?

“Kadın çalışamaz” şeklinde bir kural yoktur. Kadının çalışarak kendisini yıpratması olamaz şeklinde bir kural vardır. Kendisi ve ortamı helal bir iş bularak çalışabilir ve bu stresten de kurtulursunuz. Allah yardımcınız olsun.

Nureddin Yıldız