Yazılı Fetva

‘Babam, Okul Bitene Kadar Evlenmek İstemeyeceğime Dair Söz Aldı’

14034
25.10.2014

Selamünaleyküm hocam. Tıp fakültesinde 4. sınıfa başladım elhamdülillah. İki ana sorunum var; biri babam, diğeri ise nişanlım. Babam okulu bitene kadar evlenmek istemeyeceğime dair söz aldı benden, o şekilde kız istemeye gittik. Ben ise çok direndim ama ailem en sonunda direncimi kırıp aldılar sözü. Bu sözün bağlayıcılığı nedir dinen? Sonuçta beni zorlayarak aldılar. Hocam nişanda nikah kıydık. Eşim pişman, çok duygusal. Alttan alıp duruyorum, istemediği gibi çıktığımı güvenmediğini yüzüme vurup duruyor. Senden bana koca olmaz, sana kadınlık yapmam, diyor sinirlendikçe. Hocam, üniversitede davet çalışması yapmaya çalışan biriyim. Eşimin bu tavrı hayatımı düzensiz kılıyor. Bazen güzellikle nasihat ediyorum, o zaman kendi de itiraf ediyor ama sinirli olduğu zaman artık ne gönlünü alabiliyorum ne de nasihat anlıyor. Yazın babam karşı çıksa da evlenmeyi düşünüyorum, param vs. yok ama Allah büyüktür hocam. Bana nasihat edin, dua edin hocam.

Aleykümselam. Yavrum, Allah da senden 'zinaya yaklaşmayacaksın' diye söz almıştı. Babanın sözü batıl ve yersiz bir sözdür. İffetini, ahlâk ve kişiliğini öne al. Babana saygılı ol ama Allah'ın dinini hiç kimseye bırakma.
Sözünü ettiğin nişanlın için ise bir şey söyleyemeyeceğim. Öyle biriyle evliliğin ne getireceğini iyi düşünmelisin. Yol yakınken tekrar tekrar düşünmelisin.

Nureddin Yıldız