Yazılı Fetva

Babam ve kayınvalidem huzurumu bozuyor, ne yapmalıyım?

3173
13.03.2023

Hocam ben halamın oğlu ile evlendim ve iki de evladım var.

Size ilk sorum, babam yıllardır Cuma namazı kılmıyor ve oy kullanmıyor. Tamamen sisteme odaklanmış durumda ancak ailesindeki bozulmuş sistemin farkında değil. Bize oy kullanmak konusunda hak yükledi. Sizin sözlerinize bakıyorum ama tam net bir cevap alamıyorum. Ben artık nasıl bir yol izleyeceğimi şaşırmış vaziyetteyim. Önümüzdeki seçimlerde oy kullanmak konusunda tereddütlüyüm.

Lütfen beni bu konuda kesin bir şekilde aydınlatın.

Diğer sorum ise, evliliğim ile alakalı. Benim halam aynı zamanda kayınvalidem oluyor. Onun yüzünden on beş yıllık evliliğimizin yarısından çoğu karı koca şeklinde geçmedi. Beni yıllardır yermeleri yüzünden yatak odamız perişan oldu. Eşimin annesine hiçbir şey söylememesi de beni eşimden uzaklaştırdı. Ben saygısız davranmamaya ama hep kendimi de savunmaya çalıştım. Şimdi görüyorum ki ben de bitmişim. Ben mümin hanımların olduğu ülke genelindeki bir okuma grubunda koordinatörlük yapıyorum ama onu bile kabullenmedi. Aklınızın duracağı sözleri ve politik tavırlarını anlatmıyorum, hayâ ederim. Hayatına müdahale etmediği kimse yok neredeyse. Annemi bile bana hamileyken dövmüş. Temizlik hastası, takıntılı ve bunları kendi gibi yapmayanları kınayan, herkesin arkasından konuşan biridir kendisi. Ben artık taşıyamıyorum. Sılayırahimi terk etmiyorum ama evimin huzurunu terk ediyorum gibi hissediyorum.

Size derdimin en sade ve en terbiyeli kısımlarını anlatmış bulunuyorum. Biz artık ne yapacağımızı şaşırdık. Kayınvalidemle görüşmesem Rabbimin katında ne durumda olurum?

Allah Teâlâ size afiyet ve huzur ihsan etsin. Âmin.

Babanla ilgili konuda gereksiz yere endişe ediyorsun. Babanın böyle bir hakkı yoktur. Yaptığının doğru olması veya olmaması başka bir konu ama sana müdahale hakkı yoktur. Onunla tartışma, gerekli gereksiz cevap verme hatta sessiz kal. Bildiğini de yap.

Halana gelince:

Senin onunla sadece akrabalıktan dolayı sorumluluğun olabilir. Kaynanan olarak sana karışamaz, karışsa da değeri olmaz. Bu anlattığına göre sana tavsiyem şudur: Eşinle iyi ve başarılı bir aile ortamını canlandırmaya çalış. Halanı yok say. Sanki o yokmuş gibi davran. Her şeyi duyduğun ve gördüğün için bunalıyorsun. Sokaktaki trafik gürültüsüne kafanı takarsan delirebilirsin. Bu da bir trafik gürültüsü sayılır. Öyle say. Sılayırahim bir görev olarak vardır ama sağlığımızı harap eden, aile huzurumuzu bitiren veya dinimize zarar veren bir sılayırahim olmayabilir. Bunda hiçbir sakınca yoktur. Halan, kendisiyle ilgilenildiği için bu politikayı sürdürüyor. Yok sayılabileceğini anlasa susar ya da yok sayabilenle ilgilenmez bile...

Allah yardımcın olsun. Sen eşinle ve çocuklarınla ilgilen. Önceliğini eşine ver.

Nureddin Yıldız