Yazılı Fetva

Boşama hakkı olan kadın kocasını ikinci kez boşayabilir mi?

724
17.05.2024

Hocam bir tanıdığımızın evliliğini kurtarması için çözüme ihtiyaçları var. Bir kadın dini nikâh kıyarken erkekten süre ve adet belirtmeden boşama hakkı almış. Erkek de vermiş. Bir kere bu hakkı kullanmış. Kadın birinci boşamadan sonra tekrar ikinci dini nikâh kıyılmamış sözle dönmüşler. Şimdi tekrar kadın boşama yapabilir mi? Erkek boşanmaya yanaşmıyor. Bu kişiler resmi nikâhlı değiller.

Bu soruya cevap verilebilmesi için verdiğiniz bilginin eksik olan kısımların tamamlanması gerekir. Buna göre erkek karısına boşama yetkisini nikâh akdinden önce, "evlenirsek kendini boşayabilirsin" derse veya nikâh esnasında kadın ilk olarak "istediğimde seni boşamak şartıyla evlendim" deyince adamın kabul etmesi veya nikâhtan sonra erkeğin karısına boşama yetkisi vermesiyle kadın boşama hakkına sahip olur. Aksi takdirde olmaz.

Yukarıda verilen bilgilere göre kadın talak hakkı almışsa kocanın karısına boşama hakkını veriş şekli muteberdir. Buna göre de bâin olabilir, ricî boşama olabilir, bir kere boşama olabilir, kadının tekrar boşama hakkı olabilir... (Soruda bu bilgi verilmemiş. Kocanın kadına bu hakkı verirken ne dediği bilinmiyor?) 

Özetle bu konu biraz girift/karmaşık/çok kurallı olması münasebetiyle muhatabı olan kimseler beraberce en yakın müftülüğe giderek yüz yüze çözüm aramaları en doğru olandır. Aksi takdirde eksik bilgi farklı bir fetva verilmesine neden olacaktır. Allah yardımcıları olsun.

T. Y.