Yazılı Fetva

Çift terapisinde erkeklerle görüşmek caiz midir?

4168
15.01.2022

Hocam ben aile danışmanıyım ve aynı zamanda hanımlara psikolojik destek veriyorum online platform üzerinden.
Beylerle çalışmıyorum mahremiyete dikkat ettiğim için. Hatta bu sebeple çift terapisi yerine sadece hanımlarla terapi yapıyorum. Ancak bazı durumlarda iki taraf ile de görüşme yapmak önem arz ediyor. Bu durumda çiftleri beraber alan bir aile danışmanına yönlendirme yapıyorum.
Hanım bir danışanım var ve belli bir mesafe katettik, şu an tek talakla boşanmış eşiyle tekrar barışma ihtimalleri var. Hanımefendi ile beraber olmak kaydıyla ikisini aynı görüntülü seansa alabilir miyim? Bunun dışında aile danışmanlığı yapan hassasiyet sahibi birkaç hanım kardeşim daha var. Çift terapisi yapmak noktasında dini çekincelerimiz var. Gereken durumlarda ikisini de seansa beraber alabilir miyiz? Fıkhen böyle bir ruhsat var mı? 

Evet, böyle bir işte sakınca riski vardır. Uzak durmak gerektiği belli ama giyim ve hareketlere, söze dikkat ederek “yabancın olan erkekle baş başa” olmayan görüşmeler de yapılabilir. Muhabbet etmekle danışılana cevap vermek arasındaki fark kollandığı sürece sakınca olmayacağını düşünürüm.

Nureddin Yıldız