Yazılı Fetva

Dinimi yaşamaya başladıktan sonra hayatım neden zorlaştı?

1080
24.10.2023

Hocam ben bir şirkette uzun yıllar çalıştım. Firmadan ayrılalı bir sene oldu. Bundan önce çok da iyi sayılmayan bir yaşam tarzım vardı. Rabbimi sizin gibi hocalar sayesinde tanımaya başladım. Önceden Rabbimin ismini zar zor zikrederdim, haramı da pek bilmezdim. Şu an yolda içki şişesi varsa oradan biraz uzak geçmeye çalışan biri oldum. Her şeyi O’nun istediği gibi yaşamaya çalışıyorum ama bir yıldır hangi işe elimi attıysam olmadı. Hiç olmadığım kadar zorluk içine girdim, kalbim daralıyor ve gün geçtikçe daha da zorlanıyorum. Yine de Rabbime ezelde verdiğim söze sadık kalmaya çalışıyorum. Bende mi bir sıkıntı var anlayamadım, yaptıklarımda ters bir şey mi yapıyorum?

Bir kere bu dönüşümün seni bir nebze sarsmasını normal görmelisin. Hayatını öncesine göre aksi bir yöne çevirdiğine göre bir alışma dönemin olmalıdır. Bunun geçici olduğunu bil.

İkinci olarak da aşırı gitmen doğru olmaz. Mesela namaza başla ama beşe beş katmayı uzun bir zamana yay. Haramlardan uzak dur ama titizliği uzun bir zamana yay. Sabırlı ol. Sebat et. Anne babanın duasını almaya ihmal etme. Bir yere kilitlenip kalma. Geniş bir çevre edinmeye çalış. İstersen bir de psikoloğa görünüp sana bir tavsiyesinin olup olmadığını öğren. Ve dua ederek yoluna devam et. Allah yardımcın olsun.

Nureddin Yıldız