Yazılı Fetva

Domuzun her şeyi her şartta haram mıdır?

1483
14.02.2023

Hocam domuz dinimizde haram bunu biliyorum. Her şeyi mi haram? Biz Avrupa’da yaşıyoruz. Buradakiler domuzda bir sakınca görmedikleri için her şeye onu katabiliyorlar. Bazı büyük firmaların ürünlerinde simgelerle gösteriliyor ama genelde her yerde olabiliyor. Hayatın her alanında ticaretin pek çok kesiminde var. Biz ne yapalım ne tavsiye edersiniz?

Haklısınız, domuz ürünleri şu veya bu sebeple pek çok alanda kullanılabiliyor. Eti, kanı, kemiği, kılı, derisi, yağı kullanılabiliyor. Yeni yeni tıpta insan yedek parçası denebilecek ürünlerle kullanılabiliyor.

Dinimiz İslam hakkında en önde farklılık olarak neler olabilir diye soru sorulsa çok rahatlıkla diyebiliriz ki faiz gibi bir iki başlıktan sonra muhakkak domuz gelecektir. Domuz konusu bu ümmetin hassas konularındandır. Hassas olduğu kadar da sorundur ve risktir. Bir imtihan olarak da ucuzluğu, üretim kolaylığı gibi faktörler bu imtihanı kazanmayı zorlaştırmaktadır.

Domuzun sadece tüketilmesi değil ticareti bile yasaktır. Yüzde yüz kimyasal dönüşüm görmüş olması dışında domuza ait hiçbir şey kullanılamaz. Fakihlerimiz domuz derisinin tabaklanmış halinin bile caiz olmayacağını söylemişlerdir. Nerede kaldı ki domuz yağı katılmış çikolata helal olsun!

Biz buna göre değerlendirerek domuz ve ürünleri konusunu bir imtihanımız olarak görecek ve gevşeklik göstermeden bu imtihanı kazanmaya çalışacağız. Allah yardımcımız olsun.

Nureddin Yıldız