Yazılı Fetva Corona

Dünya nüfusunun azaltılması mı gerekiyor?

2910
03.05.2020

Hocam, şöyle bir konu var: Bu salgından sonra gündeme gelecek muhtemel konulardan biri de dünya nüfusunun çok olduğu azalmasının gerektiği olacak diyorlar. Biz Müslümanlar olarak dünya nüfusunun çok olması konusuna nasıl bakıyoruz?

Allah’ın yarattığı ve yaşattığı bir dünyada insanların az/çok demelerinin anlamı yoktur. İnsan neslinin ilki Âdem babamızdan beri düşmanı olan İblis’in ve ona kul olanların propagandalarıdır bunlar. Daha insanca yaşama planları yapacakları yerde ‘daha az insan’ planları yapmaktadırlar. Bu da iman nimetinden mahrum olanların ne kadar vahşi bir hayat yaşadıklarını göstermektedir. Biz onlar gibi bakamayız. Biz mü'miniz elhamdülillah. İmanımızın gereği gibi bakarız. Bize imanımız der ki:
 
- İnsan neslinin çok olması Allah’ın şükredilmesi gereken nimetlerinden bir nimetidir.
 
- Neslin çok olması güçtür, enerjidir.
 
- Neslin imanla donanmış olarak çoğalması malda ve rızıkta da berekettir. Onların vehmettiği gibi çoğaldıkça açlık olmaz, bereket olur.
 
- Dünyada evliliğin ana gayelerinden biri neslin çoğalmasıdır. Bunu çıkarınca evlilik ve aile gereksizleşir. Ona bağlı olarak da iffet gider. Bu nedenle kürtaj ve benzeri yöntemlerle çocuk katliamı şiddetle nehyedilmiştir.
 
- Evliliğin teşvik edilmesi hatta çok doğuran kadının övülmesi böyle derin anlamlar ihtiva etmektedir.

Nureddin Yıldız