Yazılı Fetva

Eşimin ilim öğrenmede tembellik göstermesi beni bunaltıyor, ne yapmalıyım?

3500
13.01.2023

Hocam ben yirmi beş yaşında üç yıllık evli ve bir evlat sahibi anneyim. Düzenli Kur’an okumam, zikirlerim ve azıcık da okuduğum kitaplarım dışında yapabildiğim hiçbir şey yok. Eşimle evlilik aşamamda gözüm o kadar kapalıydı ki evlendikten sonra başıma taş düştü sandım. Görünüşte eşim namaz kılan, zekât veren, sakal bırakan ve harama helale dikkat eden bir insan ama ilim yönünde çaba yok. Olsa bile sürekli rahatlığı çok sevdiğini söyleyip beni bunaltıyor. Benim ise bir kitap okumak için tek vaktim çocuğum uyuduktan sonra oluyor onda da eşim beni yanında istiyor. Her şeyde çok üşengeç davranıyor ve çocuk bakımında yardımcı olmamak için destanlar yazıyor. Herkes görevini yapacak, ben çabuk yorulan bir adamım, güçlü değilim dinlenmem lazım diyor. Eşimden soğumamak için çok çabalıyorum ama çok bunalıyorum ve kendimi yiyip bitiriyorum. Biz bu kadar tembelken cenneti nasıl kazanacağız? Zaten ilim öğrenme isteğim ve maneviyatım yeni yeni olmuşken eşimle olan imtihanım beni çok yıpratıyor. Evlilik ve dünya çok zormuş. Ne olur sizden nasihat ve dualar istiyorum bana yol gösterin hocam.

Evlilik kararı verirken basiretli davranamamışsın, bunun bir yorumu olabilir ama anne olduktan sonra vereceğin kararlarında yine basiretsiz davranırsan bunun anlamlı bir yorumu olamaz. Zannederim, kendini bile bile yıpratacak bir takıntı içindesin. Şunları tavsiye edebilirim sana: 

  • Dini hayatını Allah’ın emir ve yasakları, Allah’ın rızası için yapılacak nafileler olmak üzere iki görev üzerinde yürütmeye çalış.
  • Farzlar ve haramlar konusunda kimseye taviz verme. Hayatın gibi gör farzları ve haramları.
  • Nafileler de ise tercih yapmayı becer. Sen bunu beceremezsen şeytan seni ailen üzerinden sömürmeyi becerir. Bu kurala ilmihal öğrenmen de dâhildir.
  • Ne kadar eşinin hataları ve ne kadar senin özel beklentin üzerinden değerlendirme yaptığına dikkat et yani kendine karşı da adil ol, dengeli ol.
  • Aile huzurun, eşinle saadetin nafile ibadetlerin önüne geçebilir. Bu gerçeği benimsemeye çalış. Huzurun olmadan nafile ibadet bile yapamazsın.
  • Basiretli ve anlamlı işler yapman durumunda eşinin iyi bir öğretmeni olabilirsin ve bunun yararı onun kadar sana da döner.
  • Erkeklere eşlerinden nasihat dinlemenin ağır gelebileceğini unutma. En anlamlı ve gerekli nasihati bile yapsan, sana inat o yanlışında direnebilir. Sen doğru diye anlatmaya ısrar ettikçe yokuşta daha fazla hızlı koşmaya çalışan birine benzersin. Boşuna yorulursun ve boşuna nabzını artırırsın. Sonuca da ulaşamazsın.
  • Bütün bunları uzun bir zamana mesela bir beş yıla yaymaya çalış. Kimsenin huyu suyu iki haftada değişmez. Sabret ve kazan. Allah yardımcın olsun. Âmîn.
Nureddin Yıldız