Yazılı Fetva

Evlatlık bebek ile çocuğum süt kardeşi olabilir mi?

2273
21.04.2022

15 yıllık evli bir bayanım, kronik bir hastalık sebebiyle dört kez düşük yaptım ve sonrasında da hamile kalamamaya başladım ve bu süreçte iç organlarıma zarar veren hastalığım sebebiyle doktor artık hamile kalma isteğimi bırakmamı söyledi. Şimdi Allah rızası için bir yetim büyütmek niyetiyle (ona gerçeği açıklayarak) Çocuk Esirgeme Kurumuna müracaat ettik ve bir yıl sonra 20 günlük bir erkek bebekle bu mutluluğu yaşadık. Ben bebek çok küçük olduğu için emzirmeyi denedim, göğsümden iki gün boyunca süte benzer sarımsı su geldi ve bunu emdi. Bir ay sonrasında ise hamile olduğumu öğrendim, o kadar şaşırdık ki ama ben yine düşük olacak diye bekliyordum. Hamileliğim ilerlemeye devam etti ama bu arada oğlumuz bizim dünya saadetimiz olmuştu resmen hamileliğim benim aklıma bile gelmiyordu. Hamileliğimin ilerlemesiyle aktifleşen hastalığım bana zarar vermeye başlamıştı bile doktorum bebeğin ve benim sağlığım riske girdiği için 29. haftada doğuma alacaklarını söyledi ve bir kız çocuğumuz oldu. Bu dönemde oğlumuz dokuz aylıktı, sütümü hem oğluma hem kızıma vermeyi nasip etti Rabbim.
Çocuklarım Hamza Enes ve Zeynep Ravza süt kardeşi oluyor mu hocam, bu durumda oğlumuzun bize ve kardeşine bağı sağlanmış oluyor mu?

Allah Teâlâ size, eşinize ve yavrularınıza afiyetler ihsan etsin. Şükreden kullarından olasınız. Dünya ve ahiretiniz mamur olsun.

İki çocuğunuz da sizin evladınızdır, ikisi kardeştirler. Mübarek olsun.

Nureddin Yıldız