Yazılı Fetva

Evlendikten sonra ortaya çıkan kusurlar ve borçlar hk.

2436
08.11.2022

Hocam ben yirmi yedi yaşında ve bir yıllık evli bir hanımım. İçinden çıkamadığım bazı problemlerim var. Eşim bundan üç yıl önce 130 kilolara kadar çıkıp sonrasında mide küçültme ameliyatıyla belli oranda zayıflıyor. Bu ameliyat sonrası vücutta belli oranda sarkmalar meydana geliyor. Bunun için de ayrı bir ameliyat gerekiyormuş fakat eşim bu ameliyatı olmamış. Kendisi benden bir yaş büyük, elli yaşında bir adam vücuduna sahip oluşuna ise ben evlendikten sonra şahit oldum. Nefsim bu konuda beni zorluyor, gözüm onu bu şekilde görmekten rahatsız. Üstelik vücudu dolayısıyla yatak odasında pasif oluşu beni daha aktif olmaya mecbur bırakıyor. Bu durum da bazen beni tatminsizliğe götürüyor. Yemek konusunda iradesizliği, evde yemek varken bile işten dönerken dürüm yiyip gelmesi ise ayrı bir sorun. Yediği tavuğun helal kesim olup olmayışına ise dikkat etmiyor bile.
Diğer bir konu ise maddiyat, evlenmeden önce borcu olduğunu bana ifade etti, ben de bunu kabul ederek evlendim. Mehrimi verip bu borcun büyük bir kısmını kapattık.
Fakat okul döneminde almış olduğu kredilerden dolayı ise başka borcu daha çıktı. Şu an bu kredileri ödemeye başladı ve haliyle epey kısma durumunda kalıyoruz. Ben ise bu borcun benimle ilgisi olmadığını, benim nafakamı etkilememesi gerektiğini ve ek iş yaparak bu borcu kapatması gerektiğini söylüyorum. Ders saatleri de zaten buna müsait. Eşim ise daha çok tembelliği sebebiyle buna yanaşmıyor ve bu borçları uzun vadede ödeyeceğini söylüyor. Hocam bu konuda kim haklı?

Bir aile tartışmasında tek tarafın anlatımına göre haklı/haksız tespiti yanlış sonuçlara götürebilir. Bu sebeple size haklısınız veya değilsiniz diyemeyiz. Anlattığınız şeyler ise eşinizin yanlış içinde olduğunu gösteriyor. Size tavsiyemiz şudur: Aile büyüklerinizi aranızdaki açı büyümeden meseleye müdahale ettirin. Onlar sizin aranızda tahkim yapsınlar. İkiniz de rahat edersiniz, birbirinizi üzmezsiniz.

Nureddin Yıldız