Yazılı Fetva

Gençlerle İlmî Çalışma Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

3219
26.10.2013

Selamünaleyküm. Rabbim yolunuzu açık, işinizi kolay eylesin. Hocam ben özel bir okulda lise son sınıf öğrencisiyim. Okulun içinde diğer öğrencilere nispeten büyük olduğumdan Allah rızası için bayanlarla ilmi çalışma yapma yolunda, birlik oluşturma amacıyla onlara önderlik ve ablalık yapmaya çalışıyorum. Bir sıkıntı var, o da gençlerin ilgisizliği ve sorumluluktan kaçmaları. Bu durum tüm gençlerde hâkim biliyorum. Haftalık sohbet yapıyoruz ve mümkün olduğunca da hafta içi onlarla ilgilenmeye çalışıyoruz, bir iki yaşıtımla birlikte. Bu sohbetleri nasıl daha çekici hale getirebiliriz? Hangi konular üzerinde durmamız bu beraberlikte daha hayırlı ve uygulanabilir olur? Gençlere kitap okuma alışkanlığı oluşturmada nasıl bir yol izlersek sağlam bir adım atmış oluruz? Tavsiyelerinizi bekliyorum. Rabbim razı olsun. Cennet bahçelerinde Resulullah’ın komşusu olmanız duasıyla.

Selamünaleyküm. Yapacağınız ilk iş, sizin de abla dediğiniz biri ile bulunmanızdır. Kendi kendinize çok iş yapabilirsiniz ama bereket görmezsiniz. Bu ümmet başa doğru zincir gibi ilerleyen bir ümmettir. Tek başına ya da üç kişi ile bir arada olmanın bereketi yoktur.
İkinci olarak da, sonuç görmek için asla iş yapmayın. Allah rızasından başka hiçbir hedefiniz olmasın. Damla damla okyanuslar dolar merak etmeyin. Sabredin, çalışın, ecri Allah'tan bekleyin. İnsan saymayın iş sayın. Amelinizin kabul olması için çok dua edin. Biz de size dua ederiz. Allah önünüzü açık, amelinizi ihlâslı kılsın.

Nureddin Yıldız