Yazılı Fetva

Gıybet etmekten nasıl kurtulabilirim?

2251
21.07.2023

Hocam, ben yirmi dokuz yaşında iki senelik evli bir hanımım. Ben evlenmeden önce Allah'tan korkar, gıybet etmez ve gıybet edilen yerde de durmazdım. Şimdi çok rahat gıybet ediyorum. Çevremdekiler gıybete dikkat eden insanlar iken ben kendim gıybet ediyorum. Rabbimin bana gazap etmesini istemiyorum. Neden dilim üzerindeki kontrolümü kaybettim? Yeniden kazanmak için ne yapabilirim?

Bunun izahı çok basittir:
Hayatın içinde değil de sanki dışında dolaşıyor gibi iken gıybete ve benzeri hastalıklara daha az bulaşıyordun. Şimdi içine girdin. Gıybeti tatlandıracak belki de zorunlu gibi yapacak olaylar ve kişilerle iç içesin. Dışarıdan seyrettiğin hayatın tam ortasındasın. Değirmeni dışarıdan seyrederken sen şimdi buğday oldun değirmenin üstüne düştün. İmtihanın ağırlaştı, işin zorlaştı.

Bunun sonucu senin de sabrını ve dirayetini güçlendirmen gerekecektir. Bekâr iken yaptığın zikir o günkü ortamın ve sana bulaşma ihtimali olan risklere karşı yeterli idi. Zikir aynı kaldı ama çevren derinleşti ise sonuç bu olacaktır. Kur'an tilaveti başta olmak üzere seni şeytandan uzaklaştırıp Allah’a daha yakın hâle getirebilecek zikirleri artır. Çevre elemesi yap. Nefsin ve zevklerinle savaş adeta. Olmaz değil olabilir diye inan öncelikle. Bir iki hata ile yıkılma aksine direnerek ayakta durmaya devam et. Salih bildiğin kimselerle yakınlaşmaya çalış. Çokça dua et, istiğfar et.

Bu bir sınavdır, sınav olacak ve muhakkak kazanacaksın. Böyle bil böyle yaşa.

Allah yardımcın olsun. Âmîn.

Nureddin Yıldız