Yazılı Fetva

Hadislere inanmayanlara tavrımız nasıl olmalıdır?

1492
21.11.2022

Hocam bugün bir arkadaşımla tartıştım çünkü kendisi hadislere inanmadığını söyledi. Sadece Kur’an yeterlidir dedi ve buna birçok ayetle örnek verdi. Aksini kendisine izah ettim fakat konuya tam olarak vâkıf değilim. Bu konu hakkında bilgi edinmek istiyorum, yardımcı olursanız sevinirim çünkü sık sık karşıma çıkmaya başladı. Nasıl bir tavır takınmalıyım?

Yarın da maazallah, Kur'an’a inanmadığını söyleyen ama adı Müslüman olanlar ile karşılaşacaksınız. Bu bir iman imtihanıdır. Her türlü saldırıya her cepheden hazır olmamız gerekiyor. Evet, öyle bir fitne var. Biz de bu zamanın mü'minleri olarak o fitnelere rağmen imanımızı korumak durumundayız. Size tavsiyemiz şudur:

O tür kaymışlarla muhatap olmayın. Onları ikna etmeye çalışmayın. Ona bir faydanız olmaz ama siz bozulabilirsiniz. O da bir zamanlar sizin gibi inanıyordu, birisinin bir cümlesini merak ettiği için o duruma geldi. İmanımız halatlarla limana bağlı bir gemi gibi değildir. İmanımızı tehlikeye atamayız. Allah Teâlâ yardımcımız olsun.

Nureddin Yıldız