Yazılı Fetva

Hangi gıda ürünü şüphelidir?

875
09.11.2022

Hocam, biz Almanya’da üreticiler ile irtibata geçerek ürünlerin içeriği ile ilgili bilgi alıyoruz. Üreticiler hayvansal katkılar veya alkol ile bir çapraz bulaşmanın olmamasının tamamen garantisini veremeyiz diyorlar. Örneğin çikolata üretirken belki bir yerlerden istemeyerek hayvansal katkı veya alkol bulaşmış olabilir ama olmayabilir de diyorlar. Bu durumda o ürün şüpheli mi olur?

Hem bu asrın kabarık sofrasında yiyeceği hem yüzde yüz helal olacak, bu mümkün olma sınırlarını aşmaktadır. Yüzde yüz helal garantisini bu açıdan güvenli bulmuyorum. Onun yerine AÇIKÇA HARAM OLMAYAN gıda demek zorundayım.

Sorunuza gelince, mesela çikolata ürününü ele alalım. Bu ürün kabaca süt, şeker ve fındıktan oluşuyor diyelim. Çikolata firmasının bizim mamulümüzde alkol ve domuz olması söz konusu değil diye garanti vermesi anlamsızdır. Neden? Çünkü onların fabrikasında bu iki yasak ürün kullanılmıyordur ama sütü nereden alıyor? Domuz sütü alıp getirmesi mümkün değil mi?

Bu nedenle siz, araştırma yaptık diyebilmek için onların tedarikçilerini de incelemeniz gerekiyor. Allah yardımcımız olsun.

Nureddin Yıldız