Yazılı Fetva

Hayvanlarda suni dölleme yapmak haram mıdır?

1422
04.09.2021

Ben veteriner hekimim. Hayvanlarda suni dölleme yapıyoruz. Mesela bir erkek hayvanın spermini alıp üzerinde işlem yaparak dişi hayvanlara aşılıyoruz. Bu işlemden de ücret alıyoruz. Peygamberimizin bu işlemi yasaklayan hadisi olduğunu duydum. Bana ne önerirsiniz hocam?

Evet, Peygamber aleyhisselam efendimizin erkek hayvanın sperminin ticaret konusu olmasını yasaklayan sözü vardır. Zira hayvanın dişi hayvana götürülmesi sonucu garantili bir işlem değildir yani erkek hayvanın dişi hayvanla hamile bırakılması garantili olmayacağından o işlemden para alınması da sonucu belirsiz bir işlemden para almak olacaktır. Bu da caiz görülmemiştir.

Yeni zamanlarda geliştirilen dölleme yöntemi ise böyle değildir. Erkek hayvandan alınan sperm üzerinde işlem yapılarak diğer hayvana aktarılmaktadır. Bu da doğal döllemeden farklıdır. Ticaretinin yapılmasında da sakınca görülmemiştir. Özellikle şu ayrıntılara dikkat edilmesi gerekir:
a- Dölleme yapılacak hayvan ile spermi alınan hayvan aynı olmalıdır. Mesela inek cinsi ile at arasında yapılmamalıdır bu işlem.

b- Bu işlem menfaati basit gerekçeler üzerine oturtulmamalıdır.

c- Dişi hayvan bu işlemden zarar görmemelidir.

d- Bu işlemden üreyecek hayvanın insan sağlığına uzun vadede bile olsa zararı olmamalıdır.

Nureddin Yıldız